Nie przegap
Strona główna » Kultura » X jubileuszowe Święto Łopołki

X jubileuszowe Święto Łopołki

W ubiegły weekend, 22-23 czerwca br., odbyła się X jubileuszowa edycja Święta Łopołki. Nazwa wydarzenia, które już od dekady jest organizowane w Łoniowej, wywodzi się od tradycyjnej sztuki wyplatania naczyń z łyka dębowego. Jednym z celów organizowanej imprezy jest zachowanie w pamięci mieszkańców lokalnych tradycji, które składają się na kulturowe dziedzictwo. Święto Łopołki, to również okazja do tego, aby dzieci i młodzież z Łoniowej zaprezentowała swoje umiejętności wokalne i taneczne.

Obchody rozpoczęły się w sobotę od warsztatów łopołkarskich. W czasie ich trwania osoby zainteresowane tymże rzemiosłem mogły spróbować swoich sił w trudnej sztuce obróbki łyka dębowego i wyplatania koszy. Na zakończenie dnia odbyła się zabawa taneczna, której oprawę muzyczną zapewnił mieszkańcom zespół SOLDIERBAND.

W niedzielę tradycyjnie odbył się Kiermasz Sztuki Ludowej, podczas którego osoby przybyłe na Święto Łopołki miały możliwość zobaczenia różnorodnych wyrobów artystycznych i rzemieślniczych, wykonanych i zaprezentowanych przez twórców ludowych z całego regionu. W tym dniu również, przed licznie zgromadzoną publicznością, zaprezentowali się wychowankowie Publicznego Przedszkola w Łoniowej oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łoniowej. Gospodarzy Świeta Łopołki reprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy”, a gościnnie wystąpił Męski Ludowy Zespół Śpiewaczy „Niedźwiedzoki”. W czasie wydarzenia przeprowadzany był konkurs na najsilniejszego łopołcorza o Puchar Sołtysa wsi Łoniowa – w tym roku był on rozgrywany w kategorii dla kobiet i dla mężczyzn.

Wśród zaproszonych gości m.in. obecny był Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski oraz Starosta Brzeski Andrzej Potępa.

Na zakończenie całej dwudniowej imprezy gościnnie wystąpiła grupa wokalna „Podegrodzcy Chłopcy” oraz „Babylon Boney M. Cover Show”.

Galeria zdjęć <==

gminadebno.pl