Nie przegap
Strona główna » Religia » XIII Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej

XIII Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej

Już za niespełna 4 dni – w sobotę 16 marca 2019 r. w Limanowej odbędą się XIII Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej. Mistrzostwa rozegrane zostaną w trzech halach sportowych w Limanowej. W rozgrywkach diecezjalnych w Limanowej weźmie również udział młodzież z parafii z terenu Powiatu Brzeskiego. W kategorii ministranci zaprezentują się zawodnicy z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku (grupa B) a z kolei w kategorii lektorzy młodsi zagrają zawodnicy z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku (grupa B), oraz zawodnicy z parafii św. Mikołaja Bpa w Tymowej (grupa D). 

Pierwsze takie zawody odbyły się w 2007 roku w Brzesku i od tego czasu nieprzerwanie, rok w rok, zmagania gromadzą przeszło pięć tysięcy młodych chłopaków podczas rozgrywek na wszystkich szczeblach diecezji, a popularność mistrzostw wzrasta. Od roku 2017 postanowiono, aby co kilka lat zmieniać miejsce rozgrywek, by idea Piłki Nożnej Halowej, zdrowej rywalizacji i służby Panu Bogu rozpowszechniała się w śród włodarzy miast i mieszkańców całej diecezji.

Rozgrywki prowadzone są w trzech kategoriach wiekowych: ministranci, lektorzy młodsi, lektorzy starsi. Mistrzostwa są rozgrywane w kilku etapach. Pierwszym etapem są rozgrywki dekanalne. W każdym dekanacie ministranci oraz lektorzy młodsi i starsi rozgrywają Turniej Piłki Nożnej Halowej. Z każdego dekanatu zwycięska drużyna z każdej kategorii przechodzi do następnego etapu – rejonowego. Rozgrywki w 11 rejonach diecezji są eliminacjami do etapu diecezjalnego. Drużyny, które zajęły 1 miejsce z każdej kategorii w rozgrywkach diecezjalnych, awansują do Mistrzostw Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej.

Rozgrywki mają przede wszystkim służyć rozwojowi młodych ludzi. Rywalizacja uczy wygrywać w imię zasad fair play, ale pomaga też doświadczyć przegranej – uczy pokory. Jak mówił św. Jan Bosco: „puste boisko to żywy diabeł, zaś pełne boisko to martwy diabeł”. Mistrzostwa są więc jednym ze sposobów niesienia Ewangelii innym, poprzez ruch i sport. W czasie rozgrywek doskonale zobaczyć można jedność i wspólnotę Liturgicznej Służby Ołtarza. Ukazuje się więź, łącząca razem wielu młodych chłopców z Bogiem. Sport i ruch jest niezbędny nie tylko w rozwoju fizycznym ale i psychicznym, dlatego rozgrywki są bardzo ważną częścią dla rozwoju duchownego młodych ludzi.

Rozgrywki ogólnopolskie, na których reprezentantami diecezji tarnowskiej będą tegoroczni zwycięzcy, odbędą się 1-2 maja w Skierniewicach i Sochaczewie (diecezja łowicka).

Tabele z wynikami losowania drużyn <==

IB / LSO