Nie przegap
Strona główna » Kultura » Za nami 37. Krakowski Wianek w Szczurowej / zdjęcia / video

Za nami 37. Krakowski Wianek w Szczurowej / zdjęcia / video

W ostatni weekend maja, w Szczurowej po raz 37 odbył się Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. J. Cierniaka ,,Krakowski Wianek”. Krakowski Wianek to impreza, która przyczynia się przede wszystkim do ochrony dziedzictwa kulturowego Małopolski oraz integruje region krakowski z zachowaniem różnorodności kulturowej wschodniej i zachodniej jego części. Przegląd stanowi ponadto okazję do doskonalenia warsztatu artystycznego zespołów regionalnych, kapel ludowych i grup śpiewaczych.

O nagrodę główną KRAKOWSKI WIANEK w poszczególnych kategoriach pretendowało: 13. zespołów regionalnych, 13. kapel ludowych, 8. instrumentalistów , 8. mistrzów z 15. uczniami, 33. grupy śpiewacze oraz 20. śpiewaków ludowych. Na scenie zaprezentowały się zespoły i indywidualni artyści z 8 powiatów regionu etnograficznego Krakowiaków i Pogórza Ciężkowickiego tj.: chrzanowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, krakowskiego, miechowskiego, myślenickiego, tarnowskiego, wielickiego – reprezentanci dwudziestu pięciu gmin Małopolski: tj. z gminy: Babice, Biskupice, Bochnia, Brzesko, Chrzanów, Ciężkowice, Czchów, Dębno, Dobczyce, Gnojnik, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kraków, Książ Wielki, Michałowice, Mogilany, Rzepiennik Strzyżewski, Ryglice, Skawina, Sułkowice, Szczurowa, Tarnów, Trzebinia, Wierzchosławice, Zakliczyn oraz Żabno.

Organizatorami konkursu było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej oraz Urząd Gminy Szczurowa.

Z historii konkursu

Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych im. Jędrzeja Cierniaka KRAKOWSKI WIANEK po raz pierwszy został zorganizowany w 1981 przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Tarnowie. Przegląd miał charakter konkursu o zasięgu wojewódzkim, jednocześnie był kwalifikacją najlepszych zespołów folklorystycznych i kapel ludowych z Województwa Tarnowskiego do udziału w Spotkaniach Folklorystycznych O PAWIE PIÓRO I GLINIANY DZBAN.

Obecnie Krakowski Wianek jest artystyczną konfrontacją dorosłych zespołów prezentujących tradycyjną kulturę ludową regionu Krakowiaków Wschodnich, Zachodnich i Pogórza Ciężkowickiego. Konkurs przyczynia się do ochrony dziedzictwa kulturowego Małopolski, integruje region krakowski z zachowaniem różnorodności kulturowej wschodniej i zachodniej jego części, a jej wieloletnia tradycja spowodowała trwałe wpisanie jej w panoramę działań kulturalnych w regionie. Przegląd stanowi ponadto okazję do doskonalenia warsztatu artystycznego zespołów regionalnych, kapel ludowych i grup śpiewaczych.

Nad prawidłowym przebiegiem przeglądu czuwała komisja artystyczna w składzie: Benedykt KAFEL – etnograf z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu (przewodniczący), Jadwiga ADAMCZYK – muzyk – folklorysta z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Wiesława HAZUKA – choreograf z Tarnowa, Beata ROMPAŁA – folklorysta z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie, Marek HARBACZEWSKI – choreograf z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Aleksander SMAGA – muzyk z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Artur CZESAK – językoznawca z Krakowa.

– Komisja wyraża zadowolenie, że przegląd KRAKOWSKI WIANEK w Szczurowej jest kontynuowany, co stwarza możliwość konfrontacji dokonań całego ruchu folklorystycznego Krakowiaków. Szczególnie cieszy wzrastająca z roku na rok liczba uczestników, zwłaszcza młodzieży, która stanowi nadzieję na trwanie w nowych czasach tradycji muzyczno-tanecznej regionu krakowskiego – czytamy w protokole konkursu.

Zapraszamy do zapoznania się z protokołem komisji artystycznej.

PROTOKÓŁ <==

Zestawienie nagród i wyróżnień:

foto Maciej Mazur
IB

 

Zdjęcia

 

Video

 

Dzień III

Dzień II

Dzień I