Strona główna » Wiadomości » Za nami noc „spadających gwiazd”

Za nami noc „spadających gwiazd”

DSC_1723Noc z 12 na 13 sierpnia 2015 r. miłośnicy astronomii mogą uznać za udaną. Piękne, bezchmurne niebo oraz dosyć ciepła noc sprawiły, że po raz pierwszy od kilku lat warunki do obserwacji maksimum roju Perseidów były naprawdę sprzyjające.

Przypomnijmy maksimum aktywności roju meteorów (popularnie zwanych „spadającymi gwiazdami) – szacowane na 80 do 100 zjawisk w ciągu godziny – można było zaobserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia. Na niebie pojawił się wtedy najpopularniejszy rój meteorów, zwanych Perseidami. Meteory zdają się wybiegać z konstelacji Perseusza, stąd ich nazwa – Perseidy. Perseidy najlepiej jest obserwować w drugiej połowie nocy, z miejsca oddalonego od świateł wielkich miast.

Warto pamiętać, że Perseidy widać na niebie od 17 lipca do 24 sierpnia, a jego maksimum przypada właśnie w nocy z 12 na 13 sierpnia – dlatego też kilka wcześniejszych i późniejszych nocy zapewni nam sporo atrakcji.

W wielu miejscach w Polsce odbyły się wspólne obserwacje. Może to dobry pomysł by w kolejnych latach tego typu akcje organizować również na terenie powiatu brzeskiego. To doskonały pomysł na promocję urokliwych zakątków naszych gmin, jak również okazja do popularyzacji astronomii.

IB