Nie przegap
Strona główna » Kultura » „Zakochaj się w Polsce nocą” / Dołęga

„Zakochaj się w Polsce nocą” / Dołęga

1 kwietnia 2017r. odbył się w Atlanta City Hall (ratusz miejski Atlanty) wernisaż otwierający wystawę „Fall in love with Poland by night” („Zakochaj się w Polsce nocą”). Organizatorem wystawy jest Polski Klub w Atlancie, który w ten sposób chce przybliżyć Polskę i jej piękno Amerykanom. Podczas wernisażu zostało również zaprezentowane zdjęcie wsi Dołęga autorstwa Krzysztofa Masiuka.

Majestatyczny budynek ratusza miejskiego w samym centrum Atlanty, przez który codziennie przewija się setki petentów i urzędników wydaje się idealnym miejscem do doskonałej promocji naszego kraju.

Jak powiedziała inicjatorka wystawy i Prezes Polskiego Klubu w Atlancie Anna Holub-Standish „fotografia to bardzo popularne hobby w USA, dlatego razem z organizatorami wystawy specjalnie wybrano taką formę promocji Polski, która dzięki temu na pewno zostanie dostrzeżone wśród Amerykanów i ma szansę przybliżyć i spopularyzować nasz kraj”.

Na fotograficznych ambasadorów Polski w USA zostało wybranych 30 polskich miast i miejscowości wybranych z uwagi na miejsce pochodzenia społeczności polskiej w Atlancie. Dzięki zastosowaniu specjalnego płótna do produkcji zdjęć na ekspozycję przez artystę Harolda Wilsona, fotografie nabrały specjalnego wyglądu.

Współinicjatorka wystawy Bożena Radwańska- Zayac stwierdziła „że piękne prace Krzysztofa Masiuka wspaniale pokazują Polskę, a dzięki wybraniu nocy ten przekaz przenosi widza w jakiś zaczarowany świat, dzięki czemu wiele prezentowanych zabytków, czy obiektów nabiera niemal baśniowego wyglądu”.

Po zakończeniu ekspozycji w ratuszu miejskim Atlanty, zdjęcia zostaną wyeksponowane dla młodych Amerykanów na kampusie uniwersyteckim Atlanty. Studiuje tam ok. 55 tys. studentów, stąd wystawa ma wielkie szanse na przybliżenie Polski młodym Amerykanom zainteresowanych światem, a zwłaszcza robiących w większości zdjęcia. Polski Klub w Atlancie jest w tej chwili na etapie doszczegółowienia kolejnych miejsc ekspozycji nocnych zdjęć Polski w miejscach reprezentacyjnych odwiedzanych przez Amerykanów aby w pełni wykorzystać możliwości oddziaływania wystawy. Pewnym już jest że w 2018 roku wystawa zostanie zaprezentowana na największym terminalu lotniczym świata w Atlancie, gdzie corocznie przewija się miliony pasażerów. Organizatorzy są pewni, że wystawa spotka się z ciepłym przyjęciem i będzie miała fenomenalne znaczenie w promocji Polski oraz pięknych zakątków naszego kraju.

Informacje o projekcie:
ZAKOCHAJ SIĘ W POLSCE NOCĄ- jest autorskim projektem fotograficznym Krzysztofa Masiuka, który powstał podczas Jego pobytu w Austrii i krajach starej UE gdzie mieszkał. To próba zmiany stereotypu Polaka i wyobrażenia nt. współczesnej Polski, które zdecydowanie odbiegały od rzeczywistości. Krzysztof Masiuk postanowił przygotować projekt, który wykorzystując fotografię, jako źródło przekazu miałby szansę wpłynąć na zmianę postrzegania Polski. Zdjęcia do projektu rozpoczął w roku 2011 i praktycznie z przerwami trwają do dzisiaj. W międzyczasie wystawa została w roku 2013 zaprezentowana we Francji, gdzie była wyeksponowana 40 razy w przestrzeni miejskiej oraz w galeriach artystycznych w największych miastach tego kraju. Ponadto została zaprezentowana w Pałacu Narodów w Strasburgu dla Parlamentarzystów Europejskich. Z uwagi na ciepłe przyjęcie zdjęć projektu przez Francuzów oraz doskonały odbiór wystawa z nowymi zdjęciami została ponownie zaprezentowana w latach 2014 i 2015 we Francji, gdzie ponownie otrzymała bardzo dobre recenzje. Została wyeksponowana m.in. w Bibliotece Paryskiej. Oprócz wystaw zagranicznych projekt był zaprezentowany w Polsce w ponad 30 miastach, gdzie spotkał się z entuzjastycznymi recenzjami. Klub Liderów Samorządowych „Poznańska” planuje w 2017 roku zaprezentować Polskę na zdjęciach Krzysztofa Masiuka w USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Czechach i Grecji.

Informacje o autorze zdjęć:
Krzysztof Masiuk jest góralem z urodzenia, pochodzenia i z tego co mu w duszy gra. Ukończył studia pedagogiczne w Krakowie na Wyższej Szkole Pedagogicznej. W latach 80-tych zaangażowany bardzo mocno w ruch odrodzenia harcerstwa. Był długoletnim drużynowym 13. DSH im. Józefa Grzesiaka „Czarnej 13” z Suchej Beskidzkiej. Od najmłodszych lat robił zdjęcia, przechodząc kolejne etapy techniki fotograficznej od aparatów „Druh” i „Smiena”, przez kultowego „FED” i „ZENIT” po cyfrowego „Canon”. Jest autorem wielu wystaw fotograficznych, głównie z wypraw turystycznych i rejsów żeglarskich, w których uczestniczył. Za swoje zdjęcia nagradzany na konkursach fotograficznych w Austrii i Niemczech. Najbardziej znanym Jego projektem fotograficznym jest „Zakochaj się w Polsce nocą”. W chwili obecnej pracuje nad kolejną częścią projektu „Młodość i Woda= Dwa Żywioły”.

Informacja o organizatorze:
POLSKI KLUB W ATLANCIE – jest organizacją niedochodową o profilu edukacyjnym, działającą od 1997 roku na terenie metropolii Atlanta. Jego zadaniem jest integracja społeczności polsko-amerykańskiej, pomoc nowo przybyłym w zaaklimatyzowaniu się w Atlancie, kultywacja kultury polskiej, jak również promocja Polski w Stanach Zjednoczonych. Główną inicjatywą Klubu jest utrzymanie sobotniej Polskiej Szkoły im. Kazimierza Puławskiego, w której zarówno dzieci, jak i dorośli uczą się języka polskiego z elementami historii i kultury. W ramach integracji atlantyckiej Polonii, Polski Klub organizuje konkursy wiedzy o Polsce, zabawy taneczne i majówki. Natomiast w ramach promocji kultury polskiej w USA, Polski Klub podejmuje różne przedsięwzięcia takie jak organizacja wystawy „Katyń”, a w chwili obecnej „Zakochaj się w Polsce Nocą” oraz coroczne festiwale pod nazwą „Smak Polski”, które promują nie tylko polską kuchnię, ale też kulturę i historię i są największą tego typu inicjatywą promująca Polskę na Zachodnim Wybrzeżu.

szczurowa.pl