Strona główna » Kultura » Zespół Pieśni i Tańca Porębianie „Zatańcz z nami! Moniuszko”

Zespół Pieśni i Tańca Porębianie „Zatańcz z nami! Moniuszko”

Zespół Pieśni i Tańca Porębianie "Zatańcz z nami! Moniuszko"

Zespół Pieśni i Tańca Porębianie „Zatańcz z nami! Moniuszko”

W niedzielę, 27 października 2019 r., Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” uczestniczył w Koncercie „Zatańcz z nami! Moniuszko”, gdzie w Hali Sportowej TS WISŁA w Krakowie, na jednej scenie, spotkała się większość zespołów folklorystycznych Krakowa i okolic a także Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Soliści, by wspólnie uczcić 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Koncertem dyrygował maestro Zygmunt Magiera.

Udział w tym niezwykłym projekcie wzięli: Dziecięcy Zespół Folklorystyczny w Kokotowie, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”, Wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”, Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”. A każda z tych grup urzekała bogactwem i różnorodnością strojów, tańców, muzyki ludowej swoich prezentacji. Najbardziej zachwycającym elementem wydarzenia było przepiękne wspólne wykonanie dwóch choreografii Poloneza dla kilkuset tancerzy, które przygotowali pedagodzy Zespołu „Śląsk”. Całość poprzedzona były intensywnymi warsztatami.

Organizatorem wydarzenia było Miasto Kraków i ART&SOUND producers, współorganizatorem Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny a partnerami: Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków.

W ramach obchodów Roku Stanisława Moniuszki, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” włączył się w niezwykły projekt pod nazwą „Zatańcz z nami! Moniuszko”. W programie „Zatańcz z nami! Moniuszko” znalazły się polskie tańce narodowe w wykonaniu zespołów folklorystycznych z Karkowa i okolic. W sumie kilkuset artystów, których połączyła miłość do tańca ludowego, narodowego i muzyki Moniuszki.

Wyjaśniając ideę projektu, organizatorzy podkreślali: „Stanisław Moniuszko, tworząc polską operę narodową, dokonał niezwykłej syntezy elementów opery włoskiej, francuskiej i niemieckiej z rodzimymi melodiami i rytmami polskich tańców. W najbardziej znanych operach kompozytora takich jak „Halka” czy „Straszny Dwór” tańce odgrywają szczególną rolę. Polonez, mazur czy tańce góralskie to tylko niektóre z wielu pełnych koloru i barwnych kostiumów scen tanecznych w dziełach kompozytora. W roku moniuszkowskim po raz pierwszy w historii udało się zjednoczyć wszystkie zespoły folklorystyczne działające na terenie Krakowa i okolic, aby wspólnie, przed publicznością zatańczyć w rytm muzyki wielkiego polskiego kompozytora”.

Przez kilka dni, pod czujnym okiem pedagogów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”: Michaiła Zubkova, Aleksandry Żaczkovej, Beaty Danielskiej i Joanny Adamowicz, powstawały dwie, wyjątkowe choreografie poloneza. Pierwszym z nich, do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, uczestnicy projektu „Zatańcz z nami! Moniuszko” rozpoczęli niedzielny koncert w krakowskiej Hali Sportowej. Drugim, do muzyki Stanisława Moniuszki z opery „Halka”, w uroczystym stylu artyści zakończyli wspólne przedsięwzięcie. Publiczność podziwiała wszystkie zespoły także w innych tańcach narodowych i ludowych, które tak bardzo inspirowały Stanisława Moniuszkę w jego twórczości.

Nad całością oprawy muzycznej czuwała orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod batutą Zygmunta Magiery. Koncert uświetnili swoją obecnością także soliści chóru Zespołu, którzy dla uczestników i licznie zgromadzonej publiczności przygotowali wiązankę najpiękniejszych pieśni ludowych  z repertuaru Stanisława Hadyny.

(AK)

Zatańcz z nami! Moniuszko

ZATAŃCZ Z NAMI! Moniuszko. 2,5 tysiaca ludzi na widowni, kilkaset na scenie. W koncercie znalazły się polskie tańce narodowe w wykonaniu zespołów folklorystycznych z Karkowa i okolic. Udział w tym niezwykłym projekcie wzięli: Dziecięcy Zespół Folklorystyczny w Kokotowie, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”, Wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”, Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”. Nad całością oprawy muzycznej czuwała orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod batutą Zygmunta Magiery. Koncert uświetnili swoją obecnością także soliści chóru Zespołu, którzy dla uczestników i licznie zgromadzonej publiczności przygotowali wiązankę najpiękniejszych pieśni ludowych z repertuaru Stanisława Hadyny.Organizatorem wydarzenia było Miasto Kraków i ART&SOUND producers, współorganizatorem Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny a partnerami: Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków.realizacja: Paweł Grucza

Opublikowany przez Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny Środa, 30 października 2019

Galeria zdjęć <=

IB / zespolslask.pl

Fot. zespolslask.pl