Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Zmarł Honorowy Obywatel Brzeska

Zmarł Honorowy Obywatel Brzeska

W ostatnią niedzielę 8 kwietnia, dożywając sędziwego wieku 95 lat zmarł Kazimierz Zając. W latach 1940 – 1944 był więźniem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, potem jeszcze kilka miesięcy spędził w obozie Buchenwald.

Kazimierz Zając urodził się w Jasieniu w 1923 roku. Po wybuchu II wojny światowej jako więzień polityczny  został aresztowany i osadzony w Tarnowskim więzieniu. Wiosną 1940 roku,wraz z pierwszym transportem wywieziony został do obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, w obozie nadano mu numer 261. W oświęcimskim obozie zagłady przetrzymywano go aż do 1944 roku, jednak koniec wojny zastał go jako więźnia innego równie niesławnego obozu  KL Buchenwald w Ettersberg niedaleko Weimaru.

>Po wojnie Kazimierz Zając studiował w Akademii Handlowej w Krakowie, po jej ukończeniu pracował w okocimskim browarze. Był założycielem i wieloletnim prezesem brzeskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Przez całe swoje życie prowadził działalność kombatancką, spotykał się z młodzieżą, której przekazywał wiedzę na temat piekła na ziemi które Niemcy zgotowali więźniom obozów koncentracyjnych. 
Za swoją działalność w 2000 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Brzeska.

Pogrzeb Ś.P. Kazimierza Zająca odbędzie się 13 kwietnia, w piątek, o godzinie 14.00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Brzesku.


brzesko.info.pl