Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Zmarł Władysław Konieczny, kustosz dworu w Dołędze

Zmarł Władysław Konieczny, kustosz dworu w Dołędze

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW dniu 9 sierpnia b.r. zmarł w Tarnowie Władysław Konieczny, historyk, długoletni kustosz placówki muzealnej Dwór w Dołędze (gm. Szczurowa), Oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Postać ceniona, znana i lubiana w środowisku muzealnym, ludzi kultury i nauki.

Urodził się 15 sierpnia 1945 r. w Łęgu Tarnowskim. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim prawo i historię. Obydwa kierunki studiów ukończył z tytułem magistra. Od 1983 r. pracował w Muzeum Okręgowym w Tarnowie jako kierownik jego oddziału Dwór w Dołędze. W 2012 roku przeszedł na emeryturę. Był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i wieloma odznaczeniami resortowymi.

Autor licznych publikacji w czasopismach naukowych i prasie lokalnej, oraz podstawowej monografii pt. „Dwór w Dołędze”. Organizator wielu cyklicznych imprez kulturalnych; jak chociażby znanych koncertów muzycznych w dołęskim dworze. Znakomity znawca dziejów emigracji polskiej, powstania i rabacji z 1846 r., powstania styczniowego.

Władysław Konieczny był człowiekiem o wielkiej kulturze osobistej, niezwykle wrażliwym na krzywdę ludzką, uczynnym i koleżeńskim. Znakomicie wykształcony, posługujący się biegle językami obcymi – angielskim i hiszpańskim. Miał liczne grono przyjaciół w kraju i za granicą. Najbardziej jednak lubili go i cenili koledzy muzealnicy. Jeśli przybyło się do dworu w Dołędze, to było to prawdziwe święto. Serdeczne powitania przez pana Władysława i Jego wspaniałą żonę Irenę, jak w prawdziwym staropolskim dworze. Córki Magda i Ewa często pomagały rodzicom w pełnieniu obowiązków gospodarzy domu.

Władysław Konieczny przeżył 68 lat. Straszna choroba nie pozwoliła Mu na emeryturze odpocząć po długich latach pracy. Dwór w Dołędze, któremu poświęcił prawie całe swoje zawodowe życie, osamotniał. Po starym parku już nie będzie przechadzał się człowiek, który dbał o samotną sowę, jeże, wiewiórki.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie

1 komentarz

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast