Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Zmiany w zameldowaniu- Teraz można to zrobić przez Internet

Zmiany w zameldowaniu- Teraz można to zrobić przez Internet

Żeby się zameldować, nie będzie trzeba już iść do urzędu. Można to zrobić przez Internet. Od poniedziałku 1 stycznia 2018r. obowiązują zmiany w zameldowaniu.

E-meldunek
Aby zameldować się przez Internet, należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl. Warunkiem skorzystania z tej formuły jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP albo podpisu elektronicznego.
Profil ePUAP umożliwia podpisywanie i wysyłanie dokumentów urzędowych przez Internet. Można go założyć między innymi za pomocą internetowego konta bankowego.

Obowiązek meldunkowy
Obecnie meldunek nie jest wpisywany do dowodów osobistych, ale nadal obowiązuje. Każda osoba z polskim obywatelstwem przebywająca na terenie RP powinna zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dni.
Zgłoszenie urodzenia dziecka dokonane we właściwym urzędzie stanu cywilnego zastępuje zameldowanie. Datą zameldowania jest data sporządzenia aktu urodzenia.

Zameldowanie i wymeldowanie
Znowelizowana ustawa wprowadza także zmiany w formularzu meldunkowym, pozwalające na zameldowanie na pobyt stały i jednoczesne wymeldowanie z pobytu czasowego przy użyciu jednego formularza (dotyczy to też zameldowania na pobyt czasowy z jednoczesnym wymeldowaniem z pobytu stałego).
Wcześniej planowano, że od 2018r. w ogóle zniknie obowiązek meldunkowy. Tak się nie stało, bo MSWiA uznało, że pozostawienie obowiązku meldunkowego jest niezbędne dla prawidłowej realizacji obowiązków administracji publicznej, chodzi m.in. o głosowanie w wyborach oraz o świadczenia społeczne, emerytury i renty.

PESEL od razu z dowodem
Zmiany umożliwiają otrzymanie numeru PESEL przy ubieganiu się o wydanie dowodu osobistego. Obecnie obywatele polscy zamieszkujący w Polsce, którzy nie mają numeru PESEL, a chcący otrzymać dowód osobisty, muszą w pierwszej kolejności ubiegać się o numer PESEL, składając wniosek do organu gminy, a dopiero potem wnioskować o wydanie dowodu osobistego.

PESEL dla cudzoziemców
Zmianyw ustawie o ewidencji ludności dotyczą także przepisów związanych z nadawaniem numeru PESEL obcokrajowcom. Po zmianach mają go dostawać wszyscy cudzoziemcy meldujący się na pobyt stały lub czasowy na terytorium Polski.

UG Szczurowa

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast