Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Znamy liderów Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych

Znamy liderów Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych

30 lipca 2019 r. po wtorkowym posiedzeniu zarządu PO przewodniczący ugrupowań współtworzących Koalicję Obywatelską: Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka zaprezentowali liderów list wyborczych. W okręgu nr 15 Tarnów jedynkę otrzymała Urszula Augustyn – posłanka na sejm RP czterech kadencji. Z kolei na miejscu trzecim znalazł się Jacek Pająk – były starosta bocheński dwóch kadencji. Na miejscu drugim jest Robert Wardzała były poseł i samorządowiec z Tarnowa.

Urszula Augustyn jest polską polityk, dziennikarką mediów katolickich, publicystką i pedagogiem, posłanką na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, w 2015 pełniła funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Okręg 15 – Tarnów

1. Urszula Augustyn

2. Robert Wardzała

3. Jacek Pająk

Listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu na wybory parlamentarne 2019 <==

Listy wyborcze KO nie są jeszcze kompletne. 14 sierpnia zarząd PO ma kontynuować prace nad listami oraz ustalić listy kandydatów na senatorów. 17 sierpnia odbędą się posiedzenia rad krajowych ugrupowań tworzących Koalicję Obywatelską oraz ustalone zostaną ostateczne listy kandydatów.

Kwestia tego kto pojawi się na listach to kwestia najbliższych dni i tygodni. Spośród pozostałych komitetów wyborczych jak na razie tylko PiS przedstawił swoją jedynkę w naszym regionie. Jest nią Anna Pieczarka – członek Zarządu Województwa Małopolskiego, w kadencji 2014-2018 Radna Województwa Małopolskiego.

W okręgu do Sejmu RP nr 15 w skład którego wchodzą powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki; miasto na prawach powiatu: Tarnów wybranych zostanie 9 posłów. W wyborach do Senatu w okręgu nr 35 Tarnów obejmującym Tarnów oraz powiaty: dąbrowski, tarnowski wybrany zostanie 1 senator, z kolei w nr 34 Bochnia bocheński, brzeski, proszowicki, wielicki zostanie również wybrany 1 kandydat.

Dokładna data wyborów parlamentarnych 2019 wyznaczana jest przez Prezydenta w najpóźniej na 90 dni przed końcem kadencji sejmu. W praktyce termin wyborów powinien zostać ogłoszony nie później niż 17 sierpnia br. Obecna kadencja rozpoczęła się 12 listopada 2015 roku. Tak więc termin wyborów parlamentarnych 2019 powinien przypadać pomiędzy 12 października a 12 listopada. Z racji, że  głosowanie powinno zostać przeprowadzone w dzień wolny od pracy – w grę wchodzą tylko następujące daty: 13, 20, 27 października ewentualnie 3 lub 10 listopada. 

Fot. Maciej Mazur