Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Znamy termin jesiennych wyborów parlamentarnych oraz nazwiska liderów komitetów wyborczych!

Znamy termin jesiennych wyborów parlamentarnych oraz nazwiska liderów komitetów wyborczych!

Znamy termin wyborów parlamentarnych

Znamy termin wyborów parlamentarnych

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek 6 sierpnia 2019 r. postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych. Wieczorem informacja o tym fakcie została podana na Twitterze Kancelarii Prezydenta. Zgodnie z decyzją Prezydenta RP wybory odbędą się 13 października 2019 r. Od momentu opublikowania w Dzienniku Ustaw postanowienia Prezydenta o zarządzeniu wyborów, najpóźniej w ciągu pięciu dni od zarządzenia wyborów rozpocznie się kampania wyborcza.

W ostatnich tygodniach największe partie sejmowe ogłosiły nazwiska swoich liderów w poszczególnych. Znamy więc nazwiska kandydatów do parlamentu z naszego okręgu – wśród nich są: Anna Pieczarka (PiS), Urszula Augustyn (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).  Wiele emocji wywołują również spekulacje dotyczące tego kto jeszcze znajdzie się na listach – te wątpliwości powinny zostać rozwiane w większości wypadków do połowy sierpnia.

Zgodnie z przepisami dokładna data wyborów parlamentarnych 2019 wyznaczana jest przez Prezydenta w najpóźniej na 90 dni przed końcem kadencji sejmu. Kończąca się kadencja rozpoczęła się 12 listopada 2015 roku. 

 

 

PiS

Podczas konferencji prasowej która odbyła się w sobotę 13 lipca 2019 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował liderów list kandydatów w 41 okręgach w całej Polsce. W Tarnowie z pierwszego miejsca wystartuje Anna Pieczarka – obecnie członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Koalicja Obywatelska

Z ramienia Koalicji Obywatelskiej jedynkę otrzymała Urszula Augustyn – posłanka na sejm RP czterech kadencji. Na miejscu drugim jest Robert Wardzała były poseł i samorządowiec z Tarnowa, a na miejscu trzecim znalazł się Jacek Pająk – były starosta bocheński dwóch kadencji. 

PSL

We wtorek 30 lipca 2019 r. na stronie internetowej Radia Kraków pojawił się zapis wywiadu w którym prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że w jesiennych wyborach wystartuje z okręgu nr 15.

Wyniki wyborów z 2015 r.

W okręgu do Sejmu RP nr 15 w skład którego wchodzą powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki; miasto na prawach powiatu: Tarnów wybranych zostanie 9 posłów. W wyborach do Senatu w okręgu nr 35 Tarnów obejmującym Tarnów oraz powiaty: dąbrowski, tarnowski wybrany zostanie 1 senator. Z kolei w okręgu nr 34 Bochnia obejmującym powiaty bocheński, brzeski, proszowicki, wielicki zostanie również wybrany 1 senator.

W wybory parlamentarnych które odbyły się w 2015 roku w okręgu nr 15 poszczególne komitety wyborcze uzyskały następującą liczbę mandatów:

  • Prawo i Sprawiedliwość – 6 mandatów – Włodzimierz Bernacki, Urszula Rusecka, Józefa Szczurek-Żelazko, Michał Wojtkiewicz, Wiesław Krajewski, Anna Czech
  • Platforma Obywatelska RP – 1 mandat –  Urszula Augustyn
  • KWW Kukiz’15 – 1 mandat – Norbert Kaczmarczyk
  • Polskie Stronnictwo Ludowe – 1 mandat – Władysław Kosiniak-Kamysz

 

IB