ADV
Wiadomości
Trending

Czchów. Powiatowe ćwiczenia jednostek OSP z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

W sobotę 28 października 2023 r. odbyły się powiatowe ćwiczenia dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W czasie ćwiczeń, każdy z zastępów biorących w nich udział, musiał sprawdzić się z udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy na czterech stacjach, gdzie były sytuacje pozorowane związane z zagrożeniem życia lub zdrowia.

W tym roku założenia odbywały się na terenie Gminy Czchów. Pierwsze z założeń dla naszych ratowników odbyło się na Zamku w Czchowie, na wzgórzu zwanym Baszta, gdzie na ratowników czekało założenie „Saltus” w którym poszkodowany spadł z wysokości i doznał licznych złamań. W tym założeniu oceniano właściwe i skutecznie zatrzymanie masywnego krwawienia, zabezpieczenie złamania otwartego kończyny dolnej, stabilizacji złamanej nogi przy użyciu szyn kramera oraz użycie pasa biodrowego wymaganego w torbie PSP-R1. Punktowane również było również użycie noszy podbierakowych.

Kolejne założenie miało miejsce w remizie OSP Czchów. Tam ratownicy przy założeniu „Szczery Jurek” musieli zająć się nieprzytomnym mężczyzna, który w czasie wizyty w warsztacie samochodowym stracił przytomność w kanale samochodowym i doszło do zatrzymania krążenia. Strażacy musieli podjąć właściwe procedury resuscytacji krążeniowo-oddechowej i użyć AED u poszkodowanego.

Trzecie założenie „Diruptio” miało miejsce w remizie OSP Tworkowa, gdzie w kotłowni mężczyzna naprawiał piec, doszło do wybuchu i dużego zadymienia. Osoba była poparzona, konieczna była ewakuacja z miejsca zdarzenia w miejsce bezpieczne, a oceniane było również wdrożenie najnowszych procedur przewidzianych do tego typu zdarzeń.
Ostatnie założenie „Pasja” odbywało się w Jurków kąpielisko Chorwacja, gdzie osoba znajdowała się długo w wodzie i doszło do hipotermii. Oceniane było właściwe zastosowanie procedur i komfort cieplny poszkodowanego.

W ogólnej klasyfikacji jednostka OSP Dębno tak jak w roku poprzednim zajęła wysokie, 3 miejsce na podium zawodów spośród 22 jednostek OSP biorących udział z ćwiczeniach.

Jednostkę OSP Dębno reprezentowali: dh Ks. Grzegorz Sroka, dh Sebastian Kubala, dh Marcin Stężowski, dh Korneliusz Kozłowski, dh Radosław Stężowski!

Klasyfikacja końcowa:
🥇OSP Szczepanów
🥈OSP Biesiadki
🥉OSP KSRG Dębno
4. OSP Tworkowa
4. OSP Jurków
6. OSP Uszew
7. OSP Borzęcin Górny
8. OSP Jaworsko
9. OSP Zaborów
9. OSP Tymowa

Reszta klasyfikacji nie została opublikowana przez organizatorów.

Warto zaznaczyć że w zawodach udział wzięli również policjanci którzy zdobyli 330 pkt. i byli kwalifikowani w swojej osobnej klasie.
Nagrody i gratulacje dla wszystkich uczestników zawodów przekazali obecni na podsumowaniu: Komendant Powiatowy PSP w Brzesku bryg. Janusz Potera, Starosta Brzeski Pan Andrzej Potępa, Burmistrz Czchowa Pan Marek Chudoba i Komendant Gminny ZOSP RP w Czchowie dh Piotr Musiał.
Pragniemy pogratulować również jednostkom z naszej gminy OSP KSRG Łoniowa, OSP Jaworsko za udział w zawodach.

Wielkie podziękowania za wspaniałą organizacje i możliwość wzięcia udziału w tak świetnie przygotowanych zawodach dla druhów OSP z terenu Gminy Czchów oraz strażaków i pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku..


foto: OSP Dębno
OSP Dębno

Podobne artykuły

Back to top button