ADV
Wiadomości
Trending

Harcerze z Jadownik odebrali Betlejemskie Światło Pokoju / 10 grudnia 2023 r.

w niedzielę 10 grudnia 2023 r. kolejny już raz rozpoczęła się wyjątkowa sztafeta niosąca światło i pokój. To sztafeta przekraczająca granice i dająca poczucie wspólnoty i bliskości. Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Małopolski. Hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju to „Czyńmy pokój”.

Kilkudziesięcioosobowa reprezentacja harcerzy i zuchów wraz z opiekunami ze Szczepu Czarnego z Jadownik odebrała w Krakowie Betlejemski Ogień i przywiozła go do Brzeska.

– Betlejemskie Światło Pokoju jest już z nami! Wczoraj delegacja naszego szczepu przywiozła je z Krakowa.

Już w sobotę, 16 grudnia inaugurujemy tegoroczną sztafetę na Rynku w Brzesku w trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego, a w niedziele 17 grudnia będziemy z BŚP w naszych kościołach parafialnych w Jadownikach i Szczepanowie! – informują harcerze ze Szczepu Czarnego przy PSP nr 2 w Jadownikach.

W przedświąteczny weekend 16-17 grudnia harcerzy będzie można spotkać w wielu miejscach na terenie Gminy Brzesko m.in. na rynku w Brzesku oraz przed kościołami w Jadownikach i Szczepanowie. Druhny i druhowie przekażą symboliczny ogień tym którzy zechcą go zabrać do swoich domów i zapalić nim świece na wigilijnym stole.

Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju rozpoczęło się apelem na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Następnie w katedrze odprawiona została msza święta. Po zakończeniu eucharystii ze wzgórza wawelskiego wyruszył pochód na Rynek Główny, gdzie harcerze z ZHP Chorągwi Krakowskiej przekazali Betlejemskie Światło Pokoju władzom Małopolski i Krakowa.

– Betlejemskie Światło Pokoju to przypomnienie o narodzinach Jezusa. To także symbol nadziei, która w obecnych czasach jest nam tak bardzo potrzebna. Niech święty płomień z Betlejem wypełni serca nas wszystkich radością i pozwoli przeżyć zbliżające się Święta Bożego Narodzenia w pokoju – mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.

***
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku wybrane dziecko odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Austrii ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec.


foto:
MUW / IB

Podobne artykuły

Back to top button