ADV
Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

19-latek stracił ponad 12 tysięcy złotych

Chwila nieuwagi i brak ostrożności spowodowały, że młody właściciel konta tracił swoje oszczędności. Oszust wykorzystał dane jego logowania i dokonał w sumie siedmiu transakcji na łączną kwotę ponad 12 tysięcy złotych.

Obecnie większość z nas przerzuciła się na zakupy do sieci. W związku z tym spodziewamy się kurierów lub informacji o odbiorze przesyłki w danym paczkomacie. Młody 19-latek z Tarnowa wyszukał w Internecie przedmiot, który chciał zakupić. Wszystko wyglądało w najlepszym porządku do czasu, gdy na ekranie monitora pojawił się link, który młody człowiek aktywował poprzez klikniecie. Miał on go przenieść do strony bankowej, a następnie po podaniu danych koniecznych do logowania bankowego zakończyć transakcję i następnie oczekiwań na przysłanie zakupionego przedmiotu.

Jak się jednak okazało, 19-latek po aktywacji linku przekazał nieznanej osobie dane konieczne do zalogowanie na jego konto w banku. Oszust bez skrupułów wykorzystał je i dokonał w sumie siedmiu transakcji, uszczuplając konto tarnowianina o kwotę ponad 12 tysięcy złotych. Gdy tylko 19-latek się zorientował o tym, że padł ofiarą oszusta zgłosił sprawę tarnowskim policjantom. Nie otrzymał zakupionego przedmiotu, a postepowanie zostało wszczęte w kierunku naruszenia artykułu 286 kk karnego. W poszukiwanie sprawcy tego przestępstwa zaangażowali się także policjanci pracujący w wydziale do zwalczania cyberprzestępczości.

Pozostaje apel do mieszkańców Tarnowa o przemyślane zakupy i odpowiedzialność za prace w sieci. Korzystanie z dostępnych sieci WI-FI w różnych lokalizacjach nie sprzyja poufności naszych danych bankowych, które zostają zapisane na tych serwerach, a klikanie w nieznane linki odsyłające nas do sklonowanych i łudząco podobnych stron bankowych może narazić nas na straty finansowe.

policja.gov.pl

Podobne artykuły

Back to top button