ADV
blank
Wiadomości

Kącik astronomiczny / Obłoki srebrzyste ponownie na niebie

Lato to czas ciekawych zjawisk atmosferycznych i kosmicznych. Doskonałe warunki pogodowe w ostatnich dniach pozwoliły na zaobserwowanie obłoków srebrzystych.

Zdjecia nadesłała Justyna Książek.

Czym są obłoki srebrzyste?
Obłoki srebrzyste, zwane też obłokami mezosferycznymi, to niezwykłe zjawisko, które można rozpoznać po ich charakterystycznym wyglądzie i położeniu w atmosferze. Charakteryzują się srebrzystą, niebieskawą lub lekko pomarańczową poświatą, która odcina się od ciemnego nieba. Przypominają delikatne smugi lub cirrusy, ale są jaśniejsze i bardziej świetliste niż typowe chmury.

Jak obserwować?

Sezon na obłoki srebrzyste zaczyna się na półkuli północnej wiosną i trwa przez całe lato. Chmury w Polsce są jednak najlepiej widoczne i również najczęściej występują – w czerwcu i w lipcu. Pojawiają się na niebie dość długo po zachodzie Słońca – między 23 a 1/2 nad ranem, albo tuż przed jego wschodem. Słońce musi znajdować się kilka lub kilkanaście stopni poniżej horyzontu, by jego promienie mogły podświetlić obłoki srebrzyste – tylko wtedy mogą na niebie połyskiwać – pomimo środka nocy.


foto: Justyna Książek
IB / Wikipedia / teleskop.pl

Galeria zdjęć
blank

blank

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button