ADV
Wiadomości
na czasie

Majówka w cieniu zagrożenia. Apel leśników o rozwagę

Słoneczna pogoda, wysokie temperatury i niestety – ekstremalnie sucha ściółka. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie apeluje do turystów o zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa podczas nadchodzącej majówki. Obecnie większość lasów w Polsce znajduje się w III, najwyższym stopniu zagrożenia pożarowego.

Mapa zagrożenia pożarowego Polska 30_04_2026 prog_godz 13_00

Prognozy pogody na tegoroczną majówkę są wyjątkowo optymistyczne dla miłośników spacerów, jednak dla leśników oznaczają czas najwyższej gotowości. Brak opadów i wysoka temperatura sprawiły, że wilgotność ściółki leśnej w wielu miejscach spadła do zaledwie 12%. Dla porównania – podobną wilgotność ma papier w suchym pomieszczeniu. To oznacza, że las stał się skrajnie podatny na ogień, a pożar może wywołać nawet najmniejszy bodziec.

Człowiek główną przyczyną pożarów. Statystyki są nieubłagane – blisko 90% pożarów lasów w Polsce powstaje z winy człowieka. Najczęściej są to skutki nieostrożności, niedogaszone ogniska, rzucone niedopałki papierosów lub celowe podpalenia.

„Zapraszamy wszystkich do odpoczynku na łonie natury, bo pogoda będzie sprzyjać wędrówkom. Prosimy jednak o ogromną rozwagę. Przy tak niskiej wilgotności ściółki nawet jedna iskra może doprowadzić do katastrofalnego w skutkach pożaru, który niszczy dorobek wielu pokoleń i dom tysięcy zwierząt” – apeluje Kacper Bierowiec, Rzecznik Prasowy RDLP w Krakowie.

Nowoczesny system monitoringu Lasy Państwowe dysponują rozbudowanym systemem ochrony przeciwpożarowej, który w okresie majówki pracuje na najwyższych obrotach. Monitoring prowadzony jest z dostrzegalni pożarowych, za pomocą patroli naziemnych, a coraz częściej także przy użyciu nowoczesnych dronów, które pozwalają na szybką lokalizację ognia w trudno dostępnym terenie.

Jak bezpiecznie korzystać z lasu? Leśnicy przypominają o kluczowych zasadach:

  1. Ogień tylko w wyznaczonych miejscach – rozpalanie ognisk i korzystanie z otwartego ognia w lesie oraz w odległości mniejszej niż 100 metrów od ściany lasu jest surowo zabronione (poza miejscami specjalnie do tego przygotowanymi).
  2. Zakaz palenia tytoniu – poza drogami utwardzonymi i miejscami wyznaczonymi do pobytu ludzi, palenie papierosów w lesie jest zabronione.
  3. Reaguj natychmiast – jeśli zauważysz dym lub ogień, niezwłocznie zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 998.

Odpowiedzialne zachowanie każdego turysty jest kluczowe, abyśmy po długim weekendzie mogli cieszyć się zielonymi i bezpiecznymi lasami Małopolski.

lasy.gov.pl

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button