ADV
Wiadomości
Trending

Abp Henryk Nowacki w Szczepanowie / 8 maja 2024 roku

Abp Nowacki zaapelował w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, by nie wstydzić się wiary w życiu publicznym.

Galeria zdjęć /Tarnowski Gość Niedzielny <==

Szczepanów to jedno z najważniejszych sanktuariów na mapie diecezji tarnowskiej. Podczas trwającego tam od 4 do 12 maja odpustu ku czci św. Stanisława parafianie i pielgrzymi rozważają hasło „Czerpiąc z dziedzictwa św. Stanisława, uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

W uroczystość liturgiczną 8 maja ten temat rozważał abp Henryk Nowacki. W homilii podkreślił, że św. Stanisław nie wahał się oddać swojego życia w obronie prawa Bożego i z miłości do powierzonych mu owiec.

Posłuchaj fragmentu homilii:

Kaznodzieja podkreślił także, że św. Stanisław otwiera pochód świętych, którzy wzywają nas do ich naśladowania, do tego, żeby być dumnym ze swojej wiary, z przynależności do Chrystusa i Kościoła.

  • Tę dumę powinniśmy wyrażać znakiem krzyża w miejscach publicznych, noszonym widocznym medalikiem lub krzyżykiem, swoją postawą wobec innych – wyliczał proste znaki i gesty, którymi można dawać świadectwo wiary we współczesnym świecie – mówił arcybiskup.

Abp Nowacki poprowadził po Mszy św. procesję eucharystyczną wokół bazyliki, w której wzięły m.in. dzieci ze szkół z terenu parafii, rycerze Kolumba, pielgrzymi i parafianie.

– 8 maja to dla nas bardzo ważny dzień. Nie pracujemy wtedy, ale świętujemy. Ozdabiamy swoje domy, żeby zaznaczyć swój szacunek dla św. Stanisława, któremu zawdzięczamy wiele łask – mówi pani Teresa z Łęk.

Pan Józef stara się w miarę możliwości przyjeżdżać co roku na odpust aż ze Szczyrku.

– Pochodzę stąd i tutaj zostałem ochrzczony. Mam w sobie silny patriotyzm lokalny, który sprawia, że chcę tu przyjeżdżać i modlić się do św. Stanisława – mówi pielgrzym.

Liturgiczna uroczystość św. Stanisława ze Szczepanowa została wprowadzona do kalendarza z okazji ogłoszenia bulli kanonizacyjnej biskupa i męczennika. Wydarzenie miało miejsce w Krakowie 8 maja 1254 roku i było okazją do spotkania piastowskich książąt.


 

Pamiątkę tego wydarzenia świętuje się w Szczepanowie nie tylko 8 maja, ale i w następującą po nim sobotę. 11 maja o godz. 10.15 spod kaplicy narodzenia św. Stanisława do sanktuarium wyruszy procesja z relikwiami świętego męczennika. Mszy św. będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Podczas tej Eucharystii zostaną wprowadzone relikwie św. Kingi, która jako księżna krakowska wystarała się o kanonizację bp. Stanisława ze Szczepanowa.

FOTO GOŚĆ

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ 

Podobne artykuły

Back to top button