ADV
WiadomościWideo

Zawsze moje serce biło dla Zakliczyna. Andrzej Duda honorowym obywatelem Zakliczyna / zdjęcia

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Zakliczynie Prezydent Polski Andrzej Duda odebrał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Zakliczyn. Otrzymał go w uznaniu szczególnych dokonań w rozwoju „małych ojczyzn”, w podziękowaniu za wspieranie lokalnych inicjatyw i wydarzeń realizowanych w gminie Zakliczyn oraz za historyczną wizytę i osobisty udział w programie patriotycznym „Z Zakliczyna do Łowczówka” w dniu 4 listopada 2018 roku.

Tytuł honorowego obywatela gminy Zakliczyn radni nadają od 1997 roku. Pierwszym honorowym obywatelem został  Jan Paweł II, który od kilku lat jest również patronem Zakliczyna.

Myślę, że dzisiejsza uroczystość jest symbolicznym i sentymentalnym nawiązaniem do tych niezapomnianych chwil, gdy zobowiązywaliśmy się podjąć wysiłek naśladowania dziedzictwa naszego Papieża – mówił Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. – Pan Prezydent Andrzej Duda jako człowiek wyznający chrześcijański i konserwatywny system wartości, budujący w Polsce atmosferę wzajemnego szacunku i zrozumienia jest równie bliski sercu mieszkańców ziemi zakliczyńskiej jak Święty Jan Paweł II.

Burmistrz dziękował prezydentowi za pamięć o prawdziwych narodowych bohaterach i obronę polskich interesów.

– Dziękuję za podnoszenie godności narodowej. Jesteśmy wdzięczni za coraz bardziej sprawiedliwe państwo, za dbałość o rozwój całego kraju. Również, a może nawet szczególnie o te mniejsze miejscowości. Dzięki temu szansę na dynamiczny rozwój otrzymały takie gminy jak nasza. Można śmiało stwierdzić, że każdy mieszkaniec, każdej miejscowości może czuć się dowartościowany przez obecnego prezydenta – kontynuował Dawid Chrobak.

W laudacji na cześć Prezydenta Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zakliczynie Anna Moj przytoczyła słowa papieża Franciszka: „Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych, lecz mocnych, którzy nie potrzebują źle traktować innych, by czuć się ważnymi”.

Bo trzeba być mocnym, by zachować swoją osobowość w rzeczywistym świecie pochłanianym przez anonimową cyberprzestrzeń. Bo trzeba być mocnym, by mieć swój światopogląd w bezideowym marazmie. Bo trzeba być mocnym, by służyć Ojczyźnie i wspólnemu dobru. Jest Pan mocny Panie Prezydencie, bo mocne są Pana korzenie tradycji oraz wychowania oparte na rodzinnych i chrześcijańskich wartościach – argumentowała.

W uroczystej sesji w Ratuszu uczestniczyli także ministrowie w Kancelarii Prezydenta RP – Adam Kwiatkowski i Błażej Spychalski. Zaszczycił ją swoją obecnością kapelan Prezydenta RP ks. Zbigniew Kras. Obecni byli Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Edward Czesak, Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak, a także Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wicestarosta Jacek Hudyma i Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tomasz Stelmach. Nie zabrakło wójtów i burmistrzów sąsiednich miast i gmin oraz dotychczasowych honorowych obywateli gminy Zakliczyn.

Prezydent otrzymał pamiątkowy ryngraf i kopię uchwały rady miejskiej. Wpisał się do księgi honorowych obywateli gminy Zakliczyn.

Dziękując za przyznane wyróżnienie Andrzej Duda stwierdził, że Zakliczyn jest dla niego osobiście miejsce szczególnym, gdyż łączą go z tą miejscowością miłe wspomnienia z młodości. A konkretnie dwie historie. Jedna związana jest z jego dziadkiem, który przywiózł go do Zakliczyna, gdy był małym chłopcem, a druga z koleżankami z liceum, które w wakacje odwiedzał w miasteczku nad Dunajcem.

Zawsze moje serce gdzieś tutaj biło dla Zakliczyna. Ilekroć słyszałem słowo „Zakliczyn”, to pojawiał mi się uśmiech na twarzy i zawsze było to miłe wspomnienie – mówił Prezydent.

Podkreślił, że honorowe obywatelstwo traktuje jako gest przyjęcia do wspólnoty. Taki bardzo ludzki, przyjacielski i sąsiedzki, który ma dla niego wymiar szczególny.

– Jestem ogromnie zaszczycony, dlatego że ja odczuwam, że każdy z nas uważa, że miejsce, które jest jego miejscem, w którym się urodził, jest jego ojcowizną, jest jego miastem czy wioską, czy po prostu to, które sobie wybrał, ono jest najlepsze i najpiękniejsze na świecie. Jeśli ja do tego miejsca, do mojej społeczności, w której żyję, decyduję się kogoś przyjąć, to jest wielki gest. Ogromnie za ten gest dziękuję i przyjmuję go z wielką wdzięcznością i pokorą – powiedział Andrzej Duda.

„Andrzej Duda, nasz prezydent” – skandowali mieszkańcy na zakliczyńskim rynku, gdy trwała jeszcze uroczysta sesja w Ratuszu. Prezydent RP został przez nich niezwykle serdecznie przyjęty. Andrzej Duda ściskał dłonie i  pozował do indywidualnych fotografii. Mieszkańcy Zakliczyna i okolicznych miejscowości dziękowali głowie państwa za niezwykle godną postawę i godne reprezentowanie naszej Ojczyzny, za dotrzymywanie obietnic,  za to, że mogą być naprawdę dumni z Prezydenta Polski. Teraz – jak mówili – w pełni już naszego, zakliczyńskiego prezydenta!

Wystąpienie Andrzeja Dudy w Zakliczynie / treść przemówienia <==

IB / prezydent.pl

Fot. S.Kusiak i M.Papuga

VIDEO

ZDJĘCIA

Podobne artykuły

Back to top button