ADV
Wiadomości

Apel Policji! Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych seniorów!

W ostatnim dniach małopolska Policja prowadziła kilka akcji poszukiwawczych za osobami starszymi, które z uwagi na wiek lub choroby neurologiczne miały kłopoty z pamięcią i nie potrafiły samodzielnie wrócić do domu. Takie sytuacje angażują ogromne siły policyjne, w poszukiwania włączają się także strażacy, druhowie OSP , grupy poszukiwawcze oraz okoliczni mieszkańcy. Wykorzystywane są też wszelkie możliwe środki techniczne, które mogą pomóc w jak najszybszym znalezieniu chorego seniora. Pamiętajmy, że nie zawsze, pomimo zaangażowania służb, poszukiwania te kończą się szczęśliwie. Zadbajmy, aby nasi seniorzy byli bezpieczni.

12 kwietnia 2024 r., w powiecie brzeskim poszukiwaliśmy 84-latka z zanikami pamięci. Kolejne poszukiwania tym razem za 72-latką miały miejsce 19 kwietnia br. na terenie Makowa Podhalańskiego. Już 23 kwietnia br. w stan alarmu zostali postawieni policjanci z powiatu wielickiego szukając 75-latka z chorobą neurodegradacyjną, a dzień później poszukiwali na tym samym terenie 67-latka, który również miał problemy z pamięcią.

Wszystkie te poszukiwania zakończyły się na szczęście odnalezieniem seniorów, ale nie zawsze tak jest. W akcjach poszukiwawczych zawsze bierze udział duża liczba policjantów. Ogłaszany najczęściej jest alarm dla całego stanu jednostki. Do akcji poszukiwawczej włączani są przewodnicy z policyjnymi psami tropiącymi. Bardzo często angażowani są strażacy zawodowi oraz ochotnicy. Często też do akcji włączają się sąsiedzi zaginionego oraz mieszkańcy okolicy. W takich akcjach bierze udział bardzo duża liczba osób, jak i angażowany jest specjalistyczny sprzęt, taki jak dron czy specjalistyczne pojazdy. Akcje poszukiwawcze trwają często bardzo długo, w tym czasie wszystkie dostępne środki i zasoby zostają wykorzystane w celu zwiększenia szans na sukces. Policjanci przeprowadzają szeroko zakrojone poszukiwania w różnych częściach miasta czy wsi, odwiedzając ulice, parki, tereny zielone i inne potencjalne miejsca, w których mogą znajdować się zaginione osoby. Liczne patrole policyjne przeczesują okolice, starając się odnaleźć ślady, które mogą doprowadzić do osób zaginionych, a inne bieżące czynności jak i interwencje schodzą na „drugi plan”.

Dla osoby starszej i chorej noc poza budynkiem może skończyć się tragicznie. Zapobiec takim sytuacją mogą być techniczne środki w postaci mobilnych lokalizatorów bądź aplikacji wprowadzonych to telefonów komórkowych. Obecnie stosowane urządzenia lokalizujące mają postać zegarków, bransoletek, małych urządzeń wielkości pudełka zapałek. Taką osobę możemy wyposażyć w podobne urządzenie przy naprawdę niewielkim nakładzie finansowym, a okazuje się ona niezwykle pomocna przy odnalezieniu zaginionych. Pozwala na samodzielne zlokalizowanie osoby i jest niezwykle pomocna dla służb poszukiwawczych.

JAK ZAPOBIEGAĆ ZAGINIĘCIOM:
• Bądźmy w stałym kontakcie – co najmniej raz dziennie zadzwońmy, wypytajmy o plany.
• Poznajmy zwyczaje seniora, dowiedz się kogo i gdzie odwiedza, w jakie miejsca lubi się udać np. park, sklep.
• Poproś sąsiadkę, by odwiedzała mieszającą samotnie bliską Tobie osobę, jeśli tego nie możesz zrobić osobiście. Bądźcie w kontakcie telefonicznym.
• Jeżeli Twój bliski ma problemy z pamięcią, poinformuj o tym otoczenie – sąsiadów, sprzedawców z pobliskich sklepów, aby zawczasu mogli zareagować i pomóc.
• Trudno przewidzieć, kiedy zdarzy się wypadek lub trafi się do szpitala z innego powodu. Tam, aby nie być NN osobą, istotne jest, aby mieć ze sobą dowód osobisty, który pomoże w ustaleniu tożsamości, poinformowaniu rodziny oraz ustaleniu historii choroby, jeśli wcześniej osoba była leczona w tej placówce.
• Pomocnym rozwiązaniem w ustalaniu tożsamości jest wszycie w wewnętrzną część ubrań informacji z nazwiskiem, adresem i telefonem kontaktowym, można także podać, na co choruje nasz bliski.
• Podobną funkcję identyfikacyjno – informującą może pełnić opaska noszona na ręce.
• Wyposażmy naszego bliskiego w łatwy dla niego w obsłudze telefon komórkowy, który będzie zabierał ze sobą. Zapiszmy w nim nasz numer telefonu jako ICE (In Case of Emergency – w nagłym przypadku). W razie wypadku ratownicy skontaktują się z Tobą i proszą o dodatkowe informacje o poszkodowanym.
• W sklepach są do nabycia lokalizatory GPS, które można osobie starszej umieścić na ubraniu, przy kluczach lub jako zegarek. Będą one pomocne w szybkim odnalezieniu osoby.

Pamiętajmy, że każdy z nas może pomóc, wystarczy, że będziemy reagować, gdy zobaczymy osobę sprawiającą wrażenie zagubionej, która nie wie dokąd zmierza lub widzimy, że jest ubrana nieadekwatnie do pory dnia lub roku. Zapytajmy, czy potrzebuje pomocy, jeśli nie będzie w stanie podać swoich danych oraz kontaktu do bliskich – zgłośmy to na numer alarmowy. Podjęte przez nas działanie może uratować tej osobie życie lub zdrowie.

Opieka nad osobami starszymi i schorowanymi to bardzo trudne zadanie. Aby życie seniora mogło być niezagrożone wymaga to od opiekuna wiele trudu i wysiłku. Jednakże tylko takie starania spowodują, że nie dojdzie do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego zwracamy się z apelem o prowadzenie stałego nadzoru wobec seniorów w szczególności, jeśli są to osoby schorowane i mające problemy z pamięcią. Chwilowe utraty świadomości mogą utrudnić ich samodzielny powrót do domu.

KPP Brzesko

blank

Podobne artykuły

Back to top button