ADV
Wiadomości

Apelujemy o bezpieczną jazdę motocyklem

W ostatni weekend na małopolskich drogach zginęło 2 motocyklistów oraz pasażerka jednośladu.

Sezon motocyklowy już w pełni. Na drogach widocznych jest bardzo dużo kierujących tymi jednośladami. Należy jednak jeździć z wyobraźnią i pamiętać o przepisach – bo od tego zależy bezpieczeństwo motocyklistów. Od początku roku na małopolskich drogach zginęło już 8 kierujących motocyklami, co stanowi 17% wszystkich ofiar śmiertelnych  na małopolskich drogach.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, przypominamy motocyklistom kilka podstawowych zasad:

  • zachować odstęp od innych pojazdów, uwzględnij dłuższą drogę hamowania na nierównej czy śliskiej nawierzchni;
  • jedź z prędkością zgodną z przepisami, ale i dostosowaną do warunków atmosferycznych;
  • nie wyprzedaj w miejscach zabronionych, w szczególności na skrzyżowanych;
  •  wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu, gdyż kierowcom samochodów często trudno ocenić prędkość motocyklisty (należy cały czas być uważnym i obserwować drogę, aby w razie sytuacji niebezpiecznej móc szybko i odpowiednio zareagować);
  •  od momentu rozpoczęcia jazdy należy koncentrować się wyłącznie na bezpiecznej jeździe  i sytuacji na drodze.

Po kilku miesiącach przerwy kierujący samochodami muszą ponownie przyzwyczaić się do ich obecności. Utrudniona może być ocena odległości motocykla i jego prędkości dlatego należy założyć, że jedzie znacznie szybciej, a tym samym wcześniej niż nam się wydaje, zbliży się do nas. Ponadto motocykl jadący w dużym ruchu innych pojazdów może łatwo zniknąć z pola widzenia – warto o tym wiedzieć, wykonując manewr zmiany pasa ruchu. Pamiętajmy, aby nie zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku. Pragniemy również zaapelować do kierującym  samochodami, aby obserwowali drogę i zwracali uwagę na kierujących jednośladami, którzy są zdecydowanie trudniejsi do zauważenia na drodze.

policja.gov.pl

Podobne artykuły

Back to top button