WiadomościWideo
Trending

Będą decydowały pojedyncze głosy – Wybory Prezydenckie 2020 (II tura) / video

Ostatnie dni kampanii prezydenckiej przed nami. W sobotę zapanuje cisza wyborcza, a w niedzielę II tura wyborów nowego prezydenta Polski. Kto nim zostanie? Andrzej Duda? Czy Rafał Trzaskowski. Na to pytanie odpowiedzą wyborcy oddając swoje głosy. O wyniku zdecydują frekwencja i mobilizacja elektoratu obu kandydatów.

Wybory prezydenckie z pewnością są najważniejszym wydarzeniem politycznym w Polsce w 2020 roku. W niedzielę 12 lipca głos będzie można oddać tradycyjnie w lokalu wyborczym i na wniosek – korespondencyjnie. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21.

Jakie są zasady głosowania w wyborach prezydenckich?

Pierwszy termin wyborów prezydenckich ustalony został na dzień 10 maja 2020 r. Jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną spowodowaną pandemią koronawirusa wybory nie doszły do skutku. Konieczne było ustalenie nowego terminu. Przy tej okazji w parlamencie zdecydowano się na wprowadzenie mieszanego sposobu głosowania – swój głos można oddać zarówno w lokalu, jak i korespondencyjnie.

Na kogo będziemy mogli oddać swój głos? W drugiej turze o urząd Prezydenta Polski ubiega się dwóch kandydatów: Andrzej Duda (PiS) oraz Rafał Trzaskowski (KO).

Głosowanie w lokalu wyborczym

Z powodu epidemii w niedzielnych wyborach będą obowiązywać szczególne zasady sanitarne: należy użyć maseczki, zachować dystans społeczny, a w lokalach będą obowiązywały limity osób. Przed wejściem i po wyjściu z lokalu wyborczego należy dokładnie zdezynfekować ręce. Na głosowanie trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą maseczkę. Bez niej wyborcy mogą zostać wyproszeni z lokalu wyborczego bez możliwości oddania głosu. O chwilowe odsłonięcie maseczki możemy zostać poproszeni przez członka komisji wyborczej, który będzie potwierdzał tożsamość. Również członkowie komisji wyborczych obsługujący wyborców powinni mieć na twarzach maseczki.

Co zrobić, by zagłosować?

– znajdź swój lokal wyborczy, wybierz się tam w dniu wyborów w godz. 7.00-21.00. Pamiętaj, że w lokalu mogą być kolejki, a więc nie zwlekaj do ostatniej chwili.
– zabierz z sobą dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty – zostaniesz o niego poproszony w lokalu wyborczym .
– komisja wyborcza sprawdzi, czy jesteś uprawniony do głosowania – jeśli tak, to otrzymasz karty do głosowania.
– odbiór karty kwitujesz własnoręcznym podpisem.
– głosujesz (głosowanie jest tajne) – na karcie w wyznaczonym miejscu stawiasz znak „X” przy nazwisku tylko jednego kandydata.
– kartę wrzucasz do urny tak, aby strona zadrukowana była niewidoczna.

Wybory korespondencyjne

To zasadniczo nowość w polskim prawie wyborczym. Pakiet wyborczy będzie dostarczony pocztą lub przez upoważnionego pracownika urzędu gminy. Można też odebrać go osobiście. Zgodnie z ustawą po wypełnieniu karty, trzeba ją włożyć do koperty zwrotnej, zakleić. Potem można ją wrzucić do nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej, która jest zlokalizowana na terenie gminy, w której znajduje się nasza komisja wyborcza. Na kopercie zwrotnej musimy umieścić adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej.

W niedzielny wieczór 12 na stronie Informatora Brzeskiego www.informatorbrzeski.pl będziemy prowadzić lokalny wieczór wyborczy. Najszybciej jak to tylko możliwe postaramy się podać pierwsze informacje z lokali wyborczych w Powiecie Brzeskim.

IB / PKW

VIDEO – Jak oddać głos w II turze

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast