ADV
Wiadomości

Bezpieczniej na ul. Mickiewicza w Brzesku. Będzie nowy chodnik

Będzie nowy chodnik przy drodze krajowej K75 u wylotu z Brzeska w stronę Nowego Sącza. Powstanie na odcinku biegnącym od skrzyżowania tej drogi z ulicą Pomianowską do mostu na Uszwicy.

Nową inwestycją zainteresowane są w równej mierze władze gminy oraz przedstawiciele krakowskiego oddziału GDDKiA. Już w grudniu ubiegłego roku po wstępnych rozmowach z udziałem obu stron radni podjęli stosowną uchwałę w tej sprawie. W marcu tego roku zostało podpisane porozumienie dotyczące wzajemnych zobowiązań. Na jego mocy gmina jest odpowiedzialna za przygotowanie projektu, wykonaniem samego chodnika zajmie się już GDDKiA, która poniesie też część kosztów tej inwestycji. Nowy ciąg pieszy wybudowany będzie na poboczu przylegającym do placu, przy którym znajdują się między innymi stacja paliw i centrum hotelowo-handlowe. Na szybkiej realizacji tego zadania zależy obu stronom. Od czasu, kiedy został tutaj otwarty wielkopowierzchniowy sklep, często dochodzi do przypadków nieodpowiedzialnego przechodzenia przez ruchliwą ulicę w różnych miejscach na tym odcinku. W jednym przypadku skończyło się to tragicznym w skutkach wypadkiem. Wzdłuż nowego chodnika umocowana ma być bariera, która powinna skutecznie zniechęcić pieszych do łamania przepisów ruchu drogowego, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo.

Brzeski samorząd planuje w najbliższym czasie budowę chodników przy kilku drogach gminnych w tym przy ulicy Mazurkiewicza w Jasieniu (w styczniu br. została zawarta umowa na wykonanie dokumentacji projektowej), przy ulicy Zamkowej w Okocimiu oraz Pomianowskiej w Brzesku.

Jeśli chodzi o ulicę Zamkową, to już w ubiegłym roku podpisano umowę z projektantem na wykonanie dokumentacji. W międzyczasie okazało się, że z uwagi na duży spadek terenu zaistniała potrzeba wystąpienia o zgodę na odstępstwa od norm technicznych. Zgodę już gmina otrzymała, teraz na jej podstawie projektant nanosi stosowne poprawki. Po zakończeniu jego pracy natychmiast zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę chodnika.

W przypadku ulicy Pomianowskiej w Brzesku komplikacji żadnych nie ma. Już przygotowane jest ofertowe zapytanie, które będzie skierowane do potencjalnych wykonawców. Planowany chodnik będzie miał 140 metrów, a zaczynać będzie się od Alei Solidarności.

IB

Podobne artykuły

Back to top button