ADV
Wiadomości

Bezpieczny autokar – wakacje 2022

W piątek zakończył się rok szkolny, a od soboty rozpoczęły się pierwsze wakacyjne wyjazdy i kontrole autokarów wycieczkowych. Ruszyła akcja Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar”.

Najnowocześniejszy sprzęt w akcji

Kontrole autokarów są coraz bardziej szczegółowe, a gwarantuje to najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje Inspekcja Transportu Drogowego. Stan techniczny autokarów sprawdzany jest z wykorzystaniem Mobilnej Jednostki Diagnostycznej. To unikatowy w skali kraju sprzęt pomiarowo-kontrolny. Na razie na polskich drogach pracuje 6 urządzeń, a docelowo ma ich być 18.

Mobilne Jednostki Diagnostyczne, które zostały zaprojektowane na potrzeby Inspekcji, to w pełni automatyczne urządzenia, które umożliwiają przeprowadzenie kompleksowej kontroli pojazdu w warunkach drogowych. Umożliwiają sprawdzenie układu kierowniczego, hamulcowego, stanu zawieszenia, a także rozpoznanie błędów i usterek w większości pojazdów ciężarowych oraz autobusów – mówił Alvin Gajadhur, Szef ITD.

Kluczowy wpływ na bezpieczeństwo ma stan techniczny pojazdu, ale również kondycja psychofizyczna kierującego. Dlatego inspektorzy sprawdzają stan trzeźwości i czas pracy kierowcy. Niestety wciąż ujawniane są przypadki, nawet w ruchu autokarowym, kiedy to kierowcy nie stosują się do norm czasu pracy i bagatelizują zagrożenia, jakie powoduje zmęczenie, jego negatywny wpływ na koncentrację, czas reakcji, czy prawidłowość oceny sytuacji na drodze – podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Jak zgłosić autokar do kontroli?

Wystarczy skontaktować się z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego.

Ze względu na rosnącą liczbę kontroli realizowanych na wniosek rodziców i opiekunów, warto zgłosić konieczność ich przeprowadzenia z kilkudniowym wyprzedzeniem (dane poszczególnych WITD znajdują się na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gitd/witd <==).

Inspektorzy, w miarę możliwości, przeprowadzą kontrolę w miejscu wyjazdu autokaru lub wskażą punkt kontrolny, do którego należy skierować autokar przed wyjazdem.

MUW

blank

Podobne artykuły

Back to top button