ADV
FelietonyWiadomości
Trending

Bo z dziewczynami…

Czy tytuł tego felietonu brzmi dla Państwa znajomo? Zgaduję, że Ci bardziej umuzykalnieni Czytelnicy przeczytali go ze śpiewem na ustach i od razu skojarzyli słynny utwór Stefana Rembowieckiego i Andrzeja Bianusza, którego wykonaniem w 1973 roku zaczarował na deskach opolskiego amfiteatru śp. Jerzy Połomski. Czy zatem w trzecim wydaniu mojego cyklu felietonów będziemy zajmować się muzyką? Bynajmniej!

Dzisiaj tematem moich krótkich rozważań będzie… kobieta! A kim jest kobieta? Wydawałoby się, że to proste pytanie, które jednak w dzisiejszych czasach wcale nie jest takie oczywiste. Oddajmy zatem głos przedszkolakom, bo przecież nikt bardziej niż dziecko nie podzieli się swoim szczerym spostrzeżeniem. I tak, 5-letnia Maja, odpowiadając gdańskiemu dziennikarzowi na pytanie „kim jest kobieta?” odpowiada: „Kobieta to taka dziewczyna, z którą się całuje na ślubie. (…) Na kobietę można powiedzieć: pani, dama, dziewczyna, mama albo laska”. Po chwili jej 5-letni kolega Kajetan, dodaje: „Kobieta musi odpoczywać, bo jak jest zmęczona to się robi bardzo nerwowa…”. I trudno Kajetanowi nie przyznać racji w tym, że kobieta musi odpoczywać.

Ja się z tym proszę Państwa w pełni zgadzam, bo sam każdego dnia dostrzegam, jak we współczesnym świecie zapracowane i zagonione są nasze kobiety. Obowiązki w pracy, obowiązki w domu, rozwijanie pasji, spotkania towarzyskie, a gdzie tu jeszcze czas na odpoczynek? Dodam, że w tej jakże skomplikowanej analizie dnia codziennego kobiety, rzuciliśmy światło wyłącznie na wierzchnią warstwę rzeczywistości. Zajrzyjmy zatem głębiej.

Dlaczego kobiety, a szczególnie nasze polskie kobiety powinny mieć czas na odpoczynek? Ponieważ nie wiem, czy wiecie, ale nasz naród słynie z bardzo odważnych i walecznych kobiet. Nie dalej jak w listopadzie 2018 roku świętowaliśmy stulecie praw wyborczych Polek, które owe prawa otrzymały na mocy dekretu z 28 listopada 1918 roku podpisanego przez Józefa Piłsudskiego. Pewnie nie stałoby się to tak relatywnie szybko, gdyby nie fakt, że prawa wyborcze obok tematu wykształcenia były jednymi z głównych postulatów stawianych przez polskie emancypantki. Waleczne dziewczyny wzięły sprawy w swoje ręce i uświadamiały swoich towarzyszy z Marsa, że również chcą mieć realny wpływ na władzę, na prawo, na państwo i wszystkie te sprawy, które dzieją się wokół nich. Ktoś ma jeszcze wątpliwości, że ten niewątpliwy wkład w naszą demokrację kosztował kobiety sporo wysiłku? Ja nie mam, dlatego jak najbardziej uważam, że na poziomie ogółu i szczegółu kobiety zasłużyły sobie na dobro płynące z odpoczynku.

Nie chciałbym jednak żebyście mnie Państwo źle zrozumieli. Absolutnie nie mam na myśli, że kobiety powinny teraz odpuścić swoje postulaty, zawiesić na kołku wszystkie ważne sprawy i odejść na zasłużoną emeryturę. Wręcz przeciwnie! Uważam, że ten odpoczynek powinien być aktywny – pełen czasu na realizację swoich celów, motywacji i aspiracji. Co więcej, uważam że my mężczyźni w pełni szacunku do naszych kobiet winniśmy szczególnie dbać o to aby Polki miały jeszcze lepsze warunki do tego aby dbać o swój własny interes. To zdecydowanie nasza wspólna sprawa!

A zatem, szanowne Panie, wracając jeszcze do dnia 8 marca, pragnę życzyć Wam żeby każdy dzień przynosił nowe możliwości, żeby nigdy nie zabrakło Wam wiary w siebie i żeby odpoczynek, na który tak bardzo zasługujecie przychodził do Was wtedy, kiedy tylko tego potrzebujecie. Wszystkiego, co najlepsze!

Mariusz Zając
Radny Rady Powiatu Bocheńskiego

Fot. UG Bochnia

blank

Podobne artykuły

Back to top button