ADV
ReligiaWiadomości

Borzęcin Dolny. Charytatywny Koncert Kolęd i Jasełka / zdjęcia / video

30 stycznia 2022 roku w kościele parafialnym w Borzęcinie Dolnym odbyły się Jasełka oraz Koncert Kolęd i Pastorałek. Organizatorami uroczystości byli: Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Borzęcinie Dolnym, Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Borzęcinie Dolnym.

Uroczystość w Borzęcinie Dolnym miała charytatywny charakter. Podczas koncertu i jasełek zbierane były fundusze dla Judyty Siudut. Judytka, to dziewczynka mieszkająca na terenie Borzęcina Dolnego. Ma ona wrodzone wodogłowie. Wymaga systematycznej rehabilitacji i sprzętów ortopedycznych, a w najbliższym czasie konieczny jest zakup wózka inwalidzkiego. W zebraniu funduszy dla Judyty zaangażowało się Szkolne Koło Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dolnym. Byli to chłopcy: Piotr Gołas, Wiktor Dębiński, Bartłomiej Pitra, Sebastian Czaja i Jakub Badowski. Środki finansowe dla chorej dziewczynki zbierali uczniowie pod opieką nauczycielek: Marii Zając i Grażyny Fudalej.

Jako pierwsze zaprezentowały się dzieci przedszkolne przygotowane przez Mariolę Barańską. – Przedszkolaki przedstawiły opowieść o narodzinach Jezusa, oprawioną kolędami. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtworzyli swoje role, zaprezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. W roli Marii wystąpiła Wiktoria Banaś, świętym Józefem był Radosław Płachno, a narratorem Kamil Górka. W pastuszków wcielili się: Markus Jarosz, Nikodem Drelicharz i Jakub Hebda. Aniołków odegrały Amelia Czaja, Amelia Cisak, Patrycja Maj, Julia Hebda, Karolina Pyzik. Narodzonemu Jezusowi dary złożyli Mędrcy ze Wschodu, którymi byli: Przemysław Banaś i Marcin Badowski. Występ przeplatany był kolędami ,,Wśród nocnej ciszy”, ,,Lulajże Jezuniu”, ,,Karawana”, ,,Nie miały aniołki” i ,,Józefie stajenki nie szukaj”mówi Mariola Barańska.

Po występie przedszkolaków na scenę wyszli uczniowie klas młodszych pod opieką Justyny Czyż. – Jako pierwsza zaprezentowała się Madzia Czaja, która wykonała utwór „Była noc”. Po niej wystąpiła Ola Siudut z wesołą pastorałką „Skrzypi wóz”. Trzecim wykonawcą był Arek Górka, który zaśpiewał „Od serca do ucha” – komentuje Justyna Czyż.

Po prezentacjach solowych uczniów klas młodszych swoje umiejętności wokalne zaprezentowali przedstawiciele klas starszych przygotowani przez Cecylię Czaja. – Damian Szafraniec zaśpiewał „Dziecięcą pastorałkę”, Karolina Kózka wykonała utwór „Cicha i święta noc”, a Martyna Pawlik przedstawiła zebranym kolędę „Polskie Betlejem”. Po występach solowych uczniowie wykonali pastorałki zespołowo. Jako pierwszy zaprezentował się zespół „Kwintet”, który zaśpiewał utwór „Gloria”. W zespole tym śpiewały uczennice: Karolina Kózka, Martyna Pawlik, Wiktoria Czesak, Dominika Czesak i Patrycja Mika. Na zakończenie Borzęckie Słowiki przedstawiły pastorałkę „W Betlejem przy mieście”. Do Słowików w bieżącym roku szkolnym należą dzieci: Damian Szafraniec, Magdalena Czaja, Dawid Janeczek, Karolina Kózka, Wiktoria Czesak, Dominika Czesak i Patrycja Mika przybliża szczegóły występu Cecylia Czaja.

Podczas Jasełek i Koncertu Kolęd nad nagłośnieniem i oświetleniem pochodzącym z Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie czuwali pracownicy GOK Borzęcin.

Gratuluję pięknego występu przedszkolakom, które znakomicie opanowały teksty i odegrały swoje role, starszym dzieciom i młodzieży prezentującym kolędy i pastorałki, ich rodzicom i opiekunom szkolnym troszczącym się o przygotowanie przedstawienia i koncertu. Chętnie wspieramy takie inicjatywy. I choć Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym jest jedną z najmniejszych placówek w gminie, to stanowi dobry przykład na to, że można aktywnie i z pasją pracować w obszarze społeczno-kulturalnym dla swojej społeczności lokalnej, mając nawet ograniczone możliwości. Kilka tygodni temu dzieci brały udział w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek zdobywając wiele czołowych miejsc, pięknie przygotowane przez nauczycielki: Cecylię Czaja, Mariolę Barańską, Justynę Czyż i rodziców. Chcę podziękować za bardzo dobrą współpracę zarówno dyrektor Cecylii Czaja, jak i całemu środowisku szkolnemu i Rodzicom. To ważne, że można na Was liczyć – przyznaje obecny na wydarzeniu Piotr Kania, dyrektor GOK Borzęcin.

Koncert i jasełka podsumowała dyrektor ZSP w Borzęcinie Dolnym – Cecylia Czaja – Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w uroczystość oraz wsparli Judytkę serdecznie dziękuję. Moją wdzięczność pragnę wyrazić Księdzu Proboszczowi Markowi Obrzutowi za gościnność i współpracę. Podziękowania składam panu Piotrowi Kani – Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie za obecność podczas uroczystości, wypożyczone nagłośnienie i oświetlenie oraz wsparcie. Serdecznie dziękuję pracownikom GOK Borzęcin za dołożenie wszelkich starań, aby przedstawienie było na najwyższym poziomie. Podziękowania składam nauczycielom, uczniom, dzieciom przedszkolnym, rodzicom zaangażowanym w przedstawienie oraz licznie zebranej publiczności.

Jan Paweł II powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Wszyscy zaangażowani w Jasełka i Koncert Kolęd w Borzęcinie Dolnym ofiarowali Judytce oraz nowo narodzonemu Jezusowi – cząstkę siebie.

(dol)

Zdjęcia: Bogdan Białek

Zdjęcia: Informator Brzeski

Podobne artykuły

Back to top button