ADV
SportWiadomości

Borzęcin. Zdobyli Koronę Polskich Beskidów / zdjęcia

Grupa mieszkańców gminy Borzęcin, na co dzień pracowników tamtejszego Urzędu Gminy, od początku 2022 roku aktywnie przemierza szlaki górskie, w celu zdobycia Korony Gór Polski. Tworzy ją 28 najwyższych szczytów pasm górskich w kraju. Aby zostać jej zdobywcą trzeba wejść na nie pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Wejściem na Skrzyczne w dniu 13 listopada br. zdobyli wszystkie szczyty zaliczane do Korony Polskich Beskidów, w skład której wchodzą: Skrzyczne (Beskid Śląski), Czupel (Beskid Mały), Babia Góra (Beskid Żywiecki), Lubomir (Beskid Makowski), Mogielica (Beskid Wyspowy), Turbacz (Gorce), Radziejowa (Beskid Sądecki), Wysoka (Pieniny), Lackowa (Beskid Niski) oraz Tarnica (Bieszczady). Zdobycie Korony Gór Polski zamierzają sfinalizować wejściem na Rysy, najwyższy szczyt polskich Tatr (2499 m n.p.m.) w lipcu 2024 roku.

– Górskie szlaki przemierzamy w prywatnym czasie, głównie w weekendy. W tym roku zaliczyliśmy dziesięć szczytów Korony Gór Polski. Aktualnie przygotowujemy harmonogram wypraw na kolejne miesiące i 2023 rok – mówi Agata Gibała, koordynator projektu.

-Trekking górski to świetna forma aktywności, która oprócz walorów krajobrazowych i poznawczych, doskonale wpływa na zdrowie i samopoczucie. Wędrówki po górach umożliwiają trening cardio o umiarkowanej i średniej intensywności, angażują mięśnie i poprawiają równowagę. Mają istotny wpływ na kondycję organizmu, dotleniają płuca, budują odporność i spalają mnóstwo kalorii – zaznacza Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. Jak podkreśla, pomysł wspólnych wypraw celem zdobycia Korony Gór Polski dojrzewał od kilku lat, aby w bieżącym roku wejść w fazę realizacji. – Cieszy fakt, że grupa ciągle się rozrasta i dołączają do niej kolejne zainteresowane osoby – mówi.

Na Koronie Gór Polski, ambicje borzęcińskich urzędników jednak się nie kończą. Oprócz wędrówek po polskich górach, zamierzają również wyruszyć na podbój europejskich szczytów zaliczanych do Korony Gór Europy. To wymagające wyzwanie zarówno pod względem logistycznym i ekonomicznym, jak również kondycyjnym.

Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku. Chętni do jej zdobycia powołali 13 grudnia 1997 roku Klub Zdobywców Korony Gór Polski, do którego należy ponad 95 tysięcy miłośników gór. Spośród nich godnością Zdobywcy szczyci się niewiele ponad 4 tysiące osób.

Podobne artykuły

Back to top button