Kultura

Brzeska biblioteka „Biblioteką Bezglutenową”!

W styczniu 2021 r. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku została laureatem konkursu „Biblioteka Bezglutenowa”. Projekt „BB” został ogłoszony przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, firmę Good Books oraz pracownię graficzną Mile Widziane. Zadania konkursowe miały charakter literacko-kulinarny; napisaliśmy wiersz i stworzyliśmy przepis na potrawę dla osób pozostających na diecie bezglutenowej. W nagrodę otrzymaliśmy książki o celiakii, wśród nich pozycje w przystępny sposób przedstawiający zagadnienie dzieciom.

Celiakia jest trwającą przez całe życie autoimmunologiczną chorobą o podłożu genetycznym. Polega na nietolerancji przez organizm glutenu? białka zawartego w różnych zbożach. Szacuje się, że co najmniej 1% populacji choruje na celiakię. Choroba może ujawnić się w różnym wieku, przez wiele lat można także leczyć się na inne schorzenia, nie wiedząc, że tak naprawdę doskwiera nam celiakia. Zamierzeniem organizatorów konkursu było zwrócenie uwagi na problemy osób zmagających się z chorobą i upowszechnienie wiedzy o sposobach jej leczenia.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku posiada zbiór książek o celiakii, poradników żywieniowych z przepisami na dania bez glutenu. Zapraszamy do korzystania z literatury znajdującej się w naszych zasobach bibliotecznych.

PiMB Brzesko

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast