ADV
ReligiaWiadomości
Trending

Brzesko / Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków

31 października oraz 1 listopada 2021 na obu cmentarzach parafialnych w Brzesku odbędzie kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. Kwestę do puszek wolontariusze Komitetu Odnowy Starego Cmentarza Parafialnego prowadzić będą tradycyjnie przed bramami cmentarzy.

Kwestujących będzie można spotkać obok bram cmentarnych przez cały dzień.

Ludzie dobrej woli mogą wesprzeć ten szczytny cel wykonując również wpłatę na konto parafii Św. Jakuba tytułem: Darowizna na cele kultu – cmentarz.

Działalność komitetu polegająca na pozyskiwaniu sponsorów i organizacji kwest pozwoliła na odnowienie do tej pory kilkunastu zabytkowych nagrobków.

Stary cmentarz parafialny usytuowany jest przy ulicy Kościuszki. Został on założony pomiędzy rokiem 1785 a 1813. Na cmentarzu spoczywają liczni obywatele miasta Brzeska oraz osoby zasłużone. Na cmentarzu znajdują się trzy kaplice. Pierwsza pod wezwaniem św. Krzyża, wybudowana przed 1850 rokiem, przez mieszczanina Stanisława Janiszewskiego, druga to kaplica grobowa hr. Sumińskich oraz trzecia mała kaplica grobowa, rodziny Jurkowskich, wybudowana przez Franciszka Jurkowskiego w okresie międzywojennym. W roku 1973 cmentarz parafialny został ostatecznie zamknięty. Obecnie dokonuje się tam tylko pochówków w grobowcach.

Komitet Odnowy i Troski o Cmentarz Parafialny w Brzesku kwestuje na w/w cel przez cały rok, a pieniądze można wpłacać na podany niżej adres:

Parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap. w Brzesku

32-800 Brzesko, ul. Głowackiego 2

Nr konta: 06 1020 4984 0000 4702 0030 8551

tytułem: Darowizna na cele kultu – cmentarz

foto / polskaniezwykla.pl

Parafia Św. Jakuba / IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button