SportWiadomości
Trending

Brzesko. Wielkie emocje na korcie. XIV Turniej im. Józefa Wojciechowskiego / zdjęcia

Kiedy Hubert Hurkacz ogrywał Daniła Miedwiediewa w finale turnieju ATP w Halle, niemniej emocjonująca rywalizacja toczyła się na kortach Okocimskiego Klubu Tenisowego. Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa, powrócił do sportowego kalendarza memoriałowy turniej dla amatorów upamiętniający wielce zasłużonego dla brzeskiego tenisa Józefa Wojciechowskiego. To już 14. impreza zainicjowana i organizowana od 2008 roku przez jego syna Wojtka Wojciechowskiego, jednego z czołowych przed laty tenisistę w kraju.

Turniej w Brzesku ma już swoją ugruntowaną renomę. Każdorazowo gromadził na starcie wielu zawodników z całego województwa. Nie zawiedli i tym razem. Na kortach OKT można było podziwiać zawodników m.in. z Krakowa, Myślenic, Muszyny, Niepołomic, Bochni. W dwudniowych zawodach blisko 60 tenisistów i tenisistek rywalizowało w kilku kategoriach wiekowych, a także w grach deblowych. Niewątpliwie to dzisiaj jeden z najbardziej prestiżowych w Małopolsce turniej tenisowy dla amatorów, wyróżniający się zarówno poziomem sportowym, jak i wzorową organizacją. To opinia bez wyjątku wszystkich uczestniczących w tegorocznym memoriale.

Zwłaszcza poziom męskiego turnieja „open” stał na bardzo wysokim poziomem. Półfinałowe pojedynki Grzegorza Matrasa z Kamilem Gofronem oraz Michała Kołodzieja z Sebastianem Dylą były heroicznymi bojami toczonymi w ponad 30-stopniowym upale. W finale spotkali się Matras z Kołodziejem i podobnie jak w kilku poprzednich pojedynkach między nimi także i tym razem górą był imponujący skutecznymi zagraniami Matras. Zwyciężył dość łatwo 6:0, 6:2.

W kategorii +45 bezkonkurencyjny okazał się Grzegorz Kosek, który w finale pokonał Marcina Stępaka 6:0, 6:1, za to w ćwierćfinale musiał mocno się napracować, by pokonać Bogdana Marinkovića.

Sensacyjnie zakończyła się rywalizacja w kategorii +70, którą wygrał Ludwik Cyga, który w decydującym meczu zwyciężył faworyzowanego Michała Kosteckiego, a wcześniej wygrał po prawie trzygodzinnym pojedynku z Markiem Chołdą.

W rywalizacji weteranów większym zasobem sił wykazał się najstarszy uczestnik zawodów Zbigniew Muszyński, który pokonał Zbigniewa Kowalczyka.

Mecze pań również dostarczyły sporo emocji. W kategorii singlistek triumfowała dość niespodziewanie Natalia Stachowicz, która w finałowym pojedynku pokonała Julię Bodurę 6:2, 6:4. Obie, grając w parze, wygrały natomiast rywalizację deblową. W finale zwyciężyły także brzeski duet: Aldona Nalepa-Marinković i Małgorzata Sacha.

Kolejny turniej, nad którym patronat objęli włodarze miasta i powiatu – burmistrz Tomasz Latocha i Andrzej Potępa — przeszedł do historii jako impreza ze wszech miar udana. Świetnie przygotowane korty to zasługa Zbigniewa Kowalczyka. – W organizację turnieju włączyło się grono moich wypróbowanych przyjaciółWojtek Wojciechowski dziękował im przy rozdaniu okolicznościowych statuetek i atrakcyjnych nagród. – Jestem niezmiernie wdzięczny licznym firmom i pasjonatom tenisa, bez których wsparcia ten turniej nie byłby tak okazały – dodał, wymieniając sponsorów: Browar Okocim, Pagen, Zasada Trans Spedition, „Bacówka”, Firma Leś, Proster,  FT-H Krzysztof Mocie, Eurogum, Firma Sybilla, OKT, a także Janusz Uryga, Stanisław Sacha, Adam Lechna, Andrzej Stoliński…

Kamil Gofron, który po raz pierwszy wziął udział w tych zawodach i od razu wywalczył 3. miejsce w najmocniej obsadzonej kategorii „open”, był zachwycony organizacją i atmosferą panującą na kortach. – Nie spodziewałem się aż tak znakomitego pod każdym względem turnieju – mówił odbierając pamiątkową statuetkę. – Uczestniczyłem w wielu podobnych zawodach, grywałem także w Anglii, ale nigdzie nie czułem się tak dobrze. Już rozpoczynam przygotowania, by wystartować tutaj za rok

Wyniki – mężczyźni

Kat. „open”

Finał: Grzegorz Matras – Michał Kołodziej 6:0, 6:2; o 3. miejsce: Kamil Gofron – Sebastian Dyla 6:3, 6:1.

Kat. +45

Finał: Grzegorz Kosek – Marcin Stępak 6:0, 6:1; 3-4. miejsce: Sebastian Woda, Grzegorz Zachara.

Kat. +55:

Finał: Jarosław Starzyk – Tomasz Kwinta 3:6, 6:2 (10:8).

Kat. +60

Finał: Janusz Łukasik – Stanisław Kozłowski 7:5 i krecz Kozłowskiego.

Kat. +65

1. Kazimierz Wawrykiewicz, 2. Aleksander Banaś, 3. Kazimierz Brzyk, 4. Marek Kotfis.

Kat. +70

1. Ludwik Cyga, 2. Marek Koczela, 3. Michał Kostecki, 4. Marek Chołda.

Kat. +75

Finał: Zbigniew Muszyński – Zbigniew Kowalczyk 0:6, 3:1 i krecz Kowalczyka.

Gra podwójna

Finał (zostanie rozegrany w późniejszym terminie): Kazimierz Wawrykiewicz/Stanisław Ropek – Zdzisław Grzegorzek/Sebastian Woda; 3-4. miejsce: Sebastian Dyla/Jarosław Starzyk i Sebastian Sacha/Bogdan Marinković.

Wyniki – kobiety

Indywidualnie

Finał: Natalia Stachowicz – Julia Bodura 6:2, 6:4, o 3. miejsce: Julia Bodura – Magdalena Wrona 7:6, 7:5.

Turniej deblowy

Finał: Julia Bodura/Natalia Stachowicz – Aldona Nalepa Marinković/Małgorzata Sacha 6:3, 6:4; 3-4. miejsce: Aneta Biel/Małgorzata Zelek i Magdalena Stachowicz/Anna Kukułka.

Puchar Fair Play: Małgorzata Sacha

Nagroda dla najstarszego zawodnika: Zbigniew Muszyński