ADV
Wiadomości
Trending

Brzesko. Wyłudzone dane wykorzystane do wyłudzenia. Policja apeluje – uważajmy na oszustów!

Ku przestrodze kolejny raz wracamy do spraw wyłudzeń danych dokonywanych w sieci. Niemal codziennie brzeska policja odnotowuje przypadki wyłudzenia danych do portali społecznościowych. Bądźmy ostrożni i rozważni w podawaniu jakichkolwiek informacji umożliwiających dostęp do logowania na naszych kontach.

12 grudnia 2023 r. do policjantów zgłosiła się kobieta, której wyłudzone dane do logowania się na jednym z portali społecznościowych zostały wykorzystane do oszustwa na BLIK-a. Kobieta jakiś czas temu chciała obejrzeć zamieszczony w sieci film o rzekomym uprowadzeniu dziecka, do którego miało dojść w Brzesku. Po kliknięciu linku kobieta podała dane do logowania na jednym z portali społecznościowych, dzięki temu oszust z jej konta wysłał prośbę do członka jej rodziny z prośbą o opłacenie paczki BLIK-iem. Niczego nieświadomy członek rodziny wysłał kody BLIK, dając się oszukać na kwotę ponad tysiąca złotych.

Policjanci apelują, aby zachować szczególną ostrożność w sieci. Pamiętajmy, aby nie otwierać podejrzanych linków, a już na pewno nie podawać jakichkolwiek danych mogących umożliwić oszustom logowanie się na naszym koncie w portalu społecznościowym.

Pamiętajmy, gdy otrzymujemy prośbę o wygenerowanie kodu BLIK, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub zadzwoniła rzeczywiście jest tą za którą się podaje. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK – zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. Zadbajmy również o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów. Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania.

KPP w Brzesku

ULOTKA

Podobne artykuły

Back to top button