ADV
KulturaWiadomościWideo
na czasie

„Ceramiczna rewolucja” – film o wielkoformatowych mozaikach z Łysej Góry dostępny online

Dziś, po roku pokazów w całej Polsce, film dokumentalny „Ceramiczna rewolucja” trafił do serwisu YouTube. Ten wyjątkowy dokument, wyprodukowany przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, przybliża historię powstawania wielkoformatowych mozaik i wyrobów ceramicznych, którymi zasłynęła łysogórska Spółdzielnia „Kamionka”.

Dokładnie rok po premierze, film dokumentalny „Ceramiczna rewolucja” jest już dostępny bezpłatnie w serwisie YouTube <==. Obraz opowiadający historię legendarnej Spółdzielni „Kamionka” z Łysej Góry – która w okresie PRL-u zasłynęła z produkcji unikalnych mozaik i ceramiki użytkowej – można obejrzeć na kanale Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie. W ciągu roku od premiery produkcja miała 40 pokazów w całej Polsce, gromadząc blisko 2500 widzów.

Film przedstawia historię spektakularnego sukcesu łysogórskich wyrobów, które do dziś uznawane są za jedne z najlepszych realizacji w historii polskiego designu. Opowieści osób związanych z „Kamionką” oraz liczne materiały archiwalne, do których dotarli twórcy, ukazują, jak z niewielkiej miejscowości na cały kraj wyruszały ręcznie zdobione zastawy oraz wielkoformatowe kompozycje ceramiczne.

Jedna z nich, inspirowana kosmosem mozaika autorstwa Krystyny Zgud-Strachockiej, znajduje się w krakowskim Kinie Kijów. Ma ponad 300 m² i jest największą w Polsce ceramiczną kompozycją zrealizowaną w łysogórskiej „Kamionce”.

Premiera w Łysej Górze i 40 pokazów – od dużych miast jak Wrocław i Warszawa po mniejsze miejscowości – miały na celu nie tylko popularyzację filmu, ale także otwarcie debaty nad losem dekoracji ceramicznych. Misją twórców było wydobycie ich z zapomnienia, podkreślenie ich znaczenia jako elementu dziedzictwa kulturowego oraz pilna potrzeba ocalenia przed zniszczeniem. Zagadnieniu ochrony delikatnych okładzin poświęcono towarzyszące pokazom filmowym spotkania i dyskusje z ekspertami w zakresie historii designu PRL oraz konserwatorami zabytków.

***

Film wyprodukowano w ramach programu Wywołane Historie, realizowanego przez

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Program wspiera lokalne społeczności w zbieraniu,

opowiadaniu i zachowywaniu ich historii. Wywołane Historie inicjują działania mające na celu zachowanie pamięci o miejscach i ludziach ważnych dla danych społeczności, współdziałają z ich przedstawicielami, ekspertami i artystami, a efekty wspólnej pracy dokumentują w formie wystaw, książek i filmów dokumentalnych.

TWÓRCY FILMU

Scenariusz, reżyseria i montaż: Dominika Mietelska-Jarecka

Współpraca: Karolina Fidyk

Zdjęcia, montaż i dźwięk: Jeremi Dobrzański

Konsultacja merytoryczna: dr Bożena Kostuch

Muzyka: Justyna Stasiowska

Opracowanie graficzne: Anna Zabdyrska

Lektorka: Małgorzata Hordyniec

Animacje: Mateusz Fiałkiewicz

Tłumaczenie PJM: Jakub Studziński

Produkcja: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, 2024

Partnerzy filmu: Dębińskie Centrum Kultury, Kino Kijów

www.mik.krakow.pl

fb.com/mik.krk

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie / Kraków, 14.11.2025

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button