ADV
Kultura

CK patrol w 107 rocznicę walk / Szczepanów / Sterkowiec / Jadowniki

W niedzielę 28 listopada 2021 r. ulicami Szczepanowa, Sterkowca i Jadownik przemaszeruje po raz kolejny patrol CK Armii. Widok to nietypowy – bo od zakończenia I Wojny Światowej minęło ponad 100 lat.

W tych dniach mija 107 lat od momentu gdy „rosyjski walec parowy” przetoczył się przez Galicję i po ciężkich walkach zatrzymał na przedpolach Krakowa. Tereny powiatu brzeskiego, a także i nasza miejscowość – Sterkowiec – w okresie od 19 do 25 listopada były miejscem zaciętych zmagań, których materialnym śladem jest cmentarz wojenny nr 279-Dziekanów, a w innych miejscowościach cmentarze zlokalizowane czy to przy cmentarzach parafialnych, czy też w leśnych ostępach. Ciekawostką bieżącej edycji „CK patrolu” będzie prezentacja najnowszych informacji dotyczących wydarzeń z listopada 1914 r., w tym pamiętników czeskich żołnierzy walczących po stronie carskiej.

By uczcić pamięć tamtych wydarzeń członkowie dwóch grup rekonstrukcji historycznej – „II Brygada Legionów Polskich” oraz „Gorlice 1915” zapraszają na blisko dwunastokilometrowy patrol – by oddać hołd żołnierzom obu walczących stron.

Na cmentarzach wojennych w Szczepanowie, Sterkowcu/Dziekanowie oraz w Jadownikach zostaną złożone symboliczne światła pamięci w hołdzie poległym żołnierzom wszystkich walczących stron.

Wymarsz spod cmentarza w Szczepanowie o godz. 9.00.
Swój przemarsz leśnymi duktami w mundurach z epoki, z replikami broni i pełnym oporządzeniu rekonstruktorzy zakończą na wzgórzu Bocheniec, gdzie w trakcie zmagań wojska austro-węgierskie ulokowały ciężką artylerię.

Zapraszamy również „cywilów”, którzy chcą upamiętnić tamte wydarzenia.


UWAGA – ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną zasady uczestnictwa mogą ulec zmianie.
Zapisy i dodatkowe informacje – Krzysztof Bogusz szamil@interia.pl / tel. 504 154 146

Wydarzenie na facebooku <==

Trasa w serwisie Traseo

https://www.traseo.pl/trasa/ck-patrol-w-aa-6-rocznice-szczepanow-sterkowiec-jadowniki 

Harmonogram · niedziela, 28 listopada 2021

09:00 – 09:05
Złożenie zniczy i modlitwa – cmentarz Szczepanów
10:00 – 10:10
Złożenie zniczy i modlitwa – cmentarz w Sterkowcu
12:30 – 12:40
Złożenie zniczy i modlitwa – cmentarz w Jadownikach
13:00
Wzgórze Bocheniec
sterkowiec.pl

Podobne artykuły

Back to top button