ADV
blank
Wiadomości

„Cyfrowa Gmina” – Promesa dla gminy Borzęcin

Blisko 250 tysięcy złotych otrzyma gmina Borzęcin na realizację zadań w ramach Rządowego programu „Cyfrowa Gmina”. W dniu 15 października br. w sali konferencyjnej delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyło się spotkanie informacyjne, w ramach którego minister Janusz Cieszyński – sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera wręczył czeki z kwota dofinansowania dla poszczególnych gmin. Udzielone w ramach projektu wsparcie może być przeznaczone na zakup sprzętu IT i oprogramowania, szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych oraz zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

– Dzięki cyfrowym rozwiązaniom, większość urzędowych spraw będzie można załatwić bez wychodzenia z domu – mówił w trakcie spotkania sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. – Ta cyfryzacja ma służyć udostępnieniu usług dla obywatela właśnie bez konieczności przychodzenia do urzędu. Wiemy, że w czasie pandemii wiele osób miało pewne obawy, te obawy mieli też pracownicy urzędów. Kiedy mamy wszystko cyfrowo, można to załatwić siedząc w domu na kanapie, tego problemu nie ma, a jest to bardzo duża wygoda. Wiemy, że Polacy bardzo lubią cyfrowe rozwiązania i chcemy dać samorządowcom narzędzia do tego, żeby te rozwiązania wprowadzali.

„Cyfrowa Gmina” to projekt skierowany do wszystkich gmin w Polsce, finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU. W ramach programu każda gmina, która weźmie w nim udział może liczyć na wsparcie, którego wysokość zależy od liczby mieszkańców oraz zamożności gminy (wskaźnik podatkowy G). Dzięki takiemu podejściu wyrównywane są szanse mniej zamożnych gmin.

– To bardzo istotne wsparcie, które pozwala nie tylko zmodernizować sprzęt IT będący na wyposażeniu urzędu, ale również zakupić niezbędne dla poprawy bezpieczeństwa systemów i ochrony danych oprogramowanie. Ponadto pozyskana dotacja pozwoli wyposażyć pracowników w niezbędne narzędzia do pracy zdalnej – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Gmina Borzęcin otrzymała promesę w wysokości 248 tysięcy 10 złotych. Na realizację programu „Cyfrowa Gmina” przeznaczono w skali kraju miliard złotych. Program finansuje 100 procent wartości wydatków.

UG Borzęcin

Galeria zdjęć

blank

Podobne artykuły

Back to top button