ADV
blank
Wiadomości

Czchowscy policjanci z ratownikami wodnymi dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą

Podczas letnich wakacji jednym z priorytetów służb ratunkowych jest zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą. W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2022” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, w dniu 19 sierpnia br., czchowscy policjanci wraz z ratownikami Sądeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego patrolowali akwen Jeziora Czchowskiego oraz rzekę Dunajec. Do patrolu wykorzystano łódź ratowniczą.

Czchowscy policjanci regularnie patrolują brzegi jeziora oraz rzeki Dunajec, dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Rozmawiają z napotkanymi osobami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku, ostrzegają przed różnymi zagrożeniami oraz informują o sposobie ich unikania, a także radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność.

Wyjazd nad jezioro czy rzekę to idealne miejsce na wypoczynek. Należy jednak pamiętać, że woda to żywioł. Dlatego też, wypoczywając nad jakimkolwiek akwenem należy zachować szczególną ostrożność. Mundurowi cały czas kontrolują rzekę, aby wypoczywający nad wodą czuli się bezpiecznie. Ich zadaniem jest także egzekwowanie przestrzegania prawa, a przede wszystkim eliminowanie kłusowników oraz sprawdzanie stanu trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Do nich mogą się zwrócić też turyści, jeżeli staną się ofiarami przestępstwa lub wykroczenia.

Pamiętaj:

– Wybieraj do kąpieli miejsca do tego przeznaczone, odpowiednio oznakowane, w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

– Nie korzystaj z dzikich plaż. Stosuj się do poleceń ratowników oraz do samego regulaminu kąpieliska.

– Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, bo może się to skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Skoki „na główkę” w takich miejscach są zabronione! Pamiętaj, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

– Nie wchodź do wody po dłuższym pobycie na słońcu. Przed wejściem do wody stopniowo przyzwyczajaj organizm do zmiany temperatury – unikniesz wstrząsu termicznego.

– Jeżeli w trakcie kąpieli natrafisz na gwałtowną burzę, nie szukaj schronienia pod drzewami.

– Podczas pobytu nad wodą nie spożywaj alkoholu. Jest on główną przyczyną utonięć i tych najtragiczniejszych wypadków.

– Będąc nad jeziorem, czy innym akwenem wodnym, zadbaj o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo swoich bliskich. Kiedy masz pod opieką dzieci, staraj się je kontrolować, w taki sposób, aby nie stracić ich z oczu. Podczas pływania załóż naszym najmłodszym pociechom kamizelkę ratunkową lub inne elementy, które pozwolą im utrzymać się na wodzie.

Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem, dlatego tak ważne są zasady bezpiecznego zachowania nad wodą. Pamiętaj o ich przestrzeganiu. Woda to żywioł, który nie wybacza błędów.

policja.gov.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button