ADV
Wiadomości
Trending

Czerwona zorza polarna widziana z Brzeska i okolic! / 5 listopada 2023 r.

Nad Polską można podziwiać potężną zorzę polarną. Co ciekawe można ją również obserwować na południu Polski – w Powiecie Brzeskim.

Zazwyczaj zorze polarne są zielone. Wiatr słoneczny spowodował nadmierne wzbudzenie atomów tlenu, powodując rzadki czerwony kolor. Zaobserwowane dzisiaj zorze mają niespotykaną różową barwą. To zasługa azotu. Cząsteczki tego pierwiastka występują w niższych partiach atmosfery. Mowa o wysokościach około 100 kilometrów, gdzie nie dociera większość wiatrów słonecznych. To, że dzisiaj trafiły tam naładowane cząstki, świadczy o większej niż zazwyczaj aktywności słonecznej.

Na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy szereg zdjęć obrazujących to przepiękne zjawisko. Czerwono-fioletowa zorza polarna została zaobserwowana po godzinie 18 w niedzielę 5 listopada 2023 r.

Macie zdjęcia z dzisiejszej obserwacji zorzy polarnej? Prześlijcie je na naszą skrzynkę redakcyjną redakcja@informatorbrzeski.pl

Zorza polarna to obserwowane w górnej atmosferze, w pobliżu biegunów magnetycznych planety, zjawisko świetlne charakteryzujące się silnym polem magnetycznym.

Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika (a więc na szerokości geograficznej zbliżonej do tej, na której znajduje się Brzesko). Zdarza się, że zorze polarne obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis.

Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

foto: Justyna Gwozdziewska Ciura

IB / Wikipedia

foto: Piotr, Zorza Wokowice 05.11.2023

foto: Amelia Majcherczyk, Zorza nad Brzeskiem 05.11.2023 ok. godz. 18:15.

 

foto: Justyna Gwozdziewska Ciura – Zorza polarna widziana z ulicy wiejskiej w Brzesku

foto: Roksana Bakalarz – Zorza Polarna Brzesko 5 listopada godzina 18:15

foto: Seweryn Duch – Zdjęcia zorzy widzianej z Ciupinej Górki koło Szczepanowa. Widok był niesamowity, kolory przechodziły od jaskrawego różu i fioletu na północnym zachodzie do purpurowego na wschodnim kawałku nieba. Tuż przed zorzą przeleciał pociąg StarLinkow.

foto: Aleksandra Samek – Jadowniki Mokre

Podobne artykuły

Back to top button