Kultura
Trending

Dębno / Trwają prace restauracyjne przy kaplicy Jastrzębskich

Początkiem czerwca 2020 r. rozpoczęły się prace remontowo-konserwatorskie zabytkowej kaplicy Jastrzębskich na cmentarzu parafialnym w Dębnie. Zadanie wykonywane jest dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach konkursu Ochrona Zabytków Małopolski 2020.

Na prace renowacyjne Gmina Dębno pozyskała 40 tysięcy złotych dotacji. I etap prac konserwatorskich w kaplicy grobowa rodziny Jastrzębskich wybudowanej w 1906 r. obejmuje remont dachu i elewacji.

Kaplica grobowa Jastrzębskich – kaplica znajdująca się w pobliżu głównego wejścia na cmentarz parafialny w Dębnie. Kaplica została wzniesiona w stylu neogotyckim według projektu architekta Jana Sas-Zburzyckiego. Neogotycka, dwupoziomowa kaplica grobowa Jastrzębskich wzniesiona została z kamienia i cegły w 1906 r. Kaplicę ufundowała Maria z Dembińskich Jastrzębskich jako mauzoleum rodzinne ówczesnych właścicieli zamku i fundatorów kościoła w Dębnie. Górne pomieszczenie zdobią barwne, secesyjne witraże w ostrołukowych oknach. Natomiast w dolnej krypcie znajdują się groby członków rodziny Jastrzębskich, ostatnich właścicieli Dębińskiego zamku. Na drzwiach wejściowych do krypty grobowej mieści się herb Jastrzębskich – Ślepowron.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć obrazujących postęp prac przy remoncie kaplicy Jastrzębskich.

Galeria zdjęć <==

gminadebno.pl / polskaniezwykla.pl

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast