ADV
KulturaReligia
Trending

Dębno – udana kwesta na remont pomnika nagrobnego

Kwesty cmentarne na ratowanie zabytkowych pomników i nagrobków cmentarzy parafialnych i komunalnych to zwyczaj który jest znany w całej Polsce. Tego typu kwesta odbywa się m.in. w Dębnie.

Tegoroczna kwesta na cmentarzu Parafii pw. Św. Małgorzaty w Dębnie zakończyła się z kolejnym wspaniałym wynikiem. Niezwykłą hojnością wykazali się bowiem Parafianie i Goście, odwiedzający dębiński cmentarz. W tym roku na pokrycie kosztów renowacji pomnika nagrobnego Katarzyny Leśnej z 1865r., zebrano aż: 9176, 12 zł!

– Dziękujemy serdecznie za każdą wpłatę wszystkim Ofiarodawcom – mówi Łukasz Przybyło, dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury, który jak co roku był wśród kwestujących.

Lista kwestujących (w kolejności wg dyżurów):
Jolanta Januś – Koczwara, Anna Sumara, Dariusz Wróbel, Bernadeta Lipińska, Agnieszka Śmietana, Beata Powroźnik, Stefania Chmielowiec, Grzegorz Gurgul, Andrzej Baca, Paweł Biliński, Andrzej Potępa, Jacek Frankowski, Agnieszka Fikas, Wiesław Kozłowski, Marzena Góra, Małgorzata Sacha, Anna Gurgul, Łukasz Przybyło.

Zebrana w tym roku kwota pozwoli rozpocząć prace związane z renowacją jednego z najstarszych pomników nagrobnych znajdujących się na cmentarzu Parafii Św. Małgorzaty w Dębnie tj. grobowca Ś. P. Katarzyny Leśnej – matki tutejszego księdza. Jest to pomnik z 1865 roku!

Razem z wyremontowaną Kaplicą Jastrzębskich, pomniki nagrobne w najstarszej części cmentarza w Dębnie, są prawdziwymi skarbami architektonicznymi – wizytówkami Gminy Dębno.

Na fotografii wspomniany pomnik nagrobny Katarzyny Leśnej z 1865r.

dav


foto: fb – Wiesław Kozłowski
Łukasz Przybyło

Podobne artykuły

Back to top button