ADV
EdukacjaWiadomości

Dzień Patrona i Dzień Papieski w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Dolnym

17 listopada 2023 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Borzęcinie Dolnym odbyły się obchody dwóch bardzo ważnych dni: Dnia Patrona oraz Dnia Papieskiego. Świętowanie rozpoczęto przejściem z pocztem sztandarowym do kościoła, gdzie odbyła się Msza Święta. Następnie uczniowie i nauczyciele udali się do szkoły na uroczystą akademię przygotowaną przez Dagmarę Kobos.

Galeria zdjęć <==

Żyłaś zwyczajnie pośród rodaków,
skromną i prostą byłaś dziewczyną,
niosłaś naukę o Panu w niebie,
teraz tam gościsz – On przyjął Ciebie.
Tyś córką ze wsi Wał Ruda w nazwie,
lilia czystości – zginęłaś za nią,
broniąc czystości ciała swojego,
odeszłaś w mękach ze świata tego.
Lecz jesteś w niebie między świętymi,
pomagasz innym gdy proszą Ciebie,
udziel pomocy o Karolino,
my Twoi bracia prosimy Ciebie.

Akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły nawiązywała do postaci Karoliny Kózkówny, dziewczyny, która zginęła w 17. roku życia 18 listopada 1914 roku, na początku I wojny światowej. Carski żołnierz uprowadził ją przemocą i bestialsko zamordował. Po kilkunastu dniach, 4 grudnia 1914 r., w pobliskim lesie znaleziono jej zmasakrowane ciało.

W przedstawieniu wzięli udział wszyscy uczniowie z klasy VI oraz dziewczynki z klas IV, V i VII. Aktorzy wcielili się w rolę Karoliny, jej siostry Hani, mamy i taty, dziewczyn z Różańcowej Róży, żołnierza oraz anioła. Nie zabrakło też pięknych recytacji wierszy nawiązujących do życia i śmierci Karoliny. Wszyscy pięknie zaprezentowali swoje postacie i pokazali, że mają ogromny talent aktorski.

Pomiędzy poszczególnymi częściami przedstawienia śpiewał chór Borzęckie Słowiki. Zespół wokalny wykonał utwory: „Duch Święty niech jednoczy nas”, „Warto jest wierzyć, „Biała Lilia”, „Błagamy Ciebie Karolino”, „Tyś Patronką”.

Na zakończenie przedstawienia przybliżającego postać Błogosławionej Karoliny wystąpiły dzieci przedszkolne pod kierunkiem Marioli Barańskiej. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wykonały piosenkę „Karolina”.

Podczas przedstawienia zaakcentowano i podkreślono postać Jana Pawła II. Papież Polak w dniu 10 czerwca 1987 roku w Tarnowie beatyfikował Karolinę Kózkównę. Dlatego też celebracja Dnia Patrona to również okazja do świętowania Dnia Papieskiego, który nawiązuje do wyboru Polaka, Karola Wojtyły, na papieża. Borzęckie Słowiki przedstawiły w skrócie życiorys Jana Pawła II wykonując piosenkę „Lolek”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości wspólnie odśpiewali „Barkę” – ulubioną pieśń Jana Pawła II.

Dagmara Kobos

Podobne artykuły

Back to top button