ADV
EdukacjaPowiat BocheńskiWiadomości
Trending

EkoMechanik – uczniowie realizowali działania proekologiczne

Kwietnia łąka, domki dla jeżyków, montaż perlatorów i stojaków na rowery czy lekcje edukacyjne to i jeszcze wiele innych ciekawych realizacji ekologicznych przeprowadzono w Zespole Szkół Nr 1 w Bochni. Było to możliwie dzięki udziałowi uczniów Mechanika w ogólnopolskim konkursie ekologicznym Fundacji PKO Bank Polski pn. „Pozwólmy Ziemi Oddychać”. Szkoła na realizację projektu otrzymała 20 tysięcy zł.

Dzięki udziałowi w konkursie szkoła mogła zrealizować szereg działań proekologicznych, które przyczyniły się do wzrostu świadomości i wiedzy na temat klimatu i czystości powietrza wśród młodzieży oraz społeczności lokalnej.

Projekt, który realizowany był od kwietnia do grudnia 2022 r. zakładał kilka elementów:

1. Oszczędzanie wody poprzez zakup i montaż perlatorów do baterii, co wpłynie na zmniejszenie zużycia wody. Szkoła będzie produkować także mniejszą ilość ścieków, co pomoże znacznie zredukować rachunki.

2. Oszczędzanie energii elektrycznej poprzez zakup i montaż żarówek energooszczędnych.

3. Ochrona ekosystemu:

  • łąka kwietna na części terenu zielonego-  wybór ten podyktowany był nie tylko chęcią stworzenia barwnej alternatywy dla trawnika, ale także przygotowaniem azylu dla owadów lub miejsca, w którym zapylacze będą mogły pracować nad produkcją miodu.
  • domki dla jeży- pomogą zatrzymać w otoczeniu szkoły to bardzo pożyteczne stworzenie.
  • stworzenie kącika wypoczynkowego dla uczniów na łonie natury- zakup elementów architektury ogrodowej oraz nasadzenie młodych drzew, krzewów i  bylin wokół kącika i na pozostałej części ogrodów szklonych.

4. Ochrona czystego powietrza dla uczniów- zamontowano szlaban ograniczający wjazd na teren szkoły osobom nieupoważnionym, zakupiono stojaki rowerowe a dodatkowo uczniowie wzięli udział w zajęciach dot. środków transportu i korzyści płynących z komunikacji rowerowej.

5. Edukacja ekologiczna – w ramach zadań projektowych odbyło się wiele ciekawych przedsięwzięć, min. zajęcia nt. ekologii, oszczędzania energii i racjonalnej gospodarki odpadami. W szkole został przeprowadzony konkurs graficzny „Eko Mechanik”. Zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Realizacja projektu przy partnerskiej współpracy Fundacji PKO Bank Polski pozwoliła wdrożyć szereg zaplanowanych działań mających na celu podniesienie świadomości i wiedzy ekologicznej wśród młodzieży Bocheńskiego Mechanika.

sp

Podobne artykuły

Back to top button