ADV
RozmaitościWiadomości
Trending

Fala uderzeniowa po wybuchu wulkanu Tonga dotarła także do Brzeska

Do gigantycznej erupcji podwodnego wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai w pobliżu państwa Tonga doszło w sobotę 15 stycznia 2022 około godziny 6.00. Wulkan ten znajduje się na południowym Pacyfiku. O skali wybuchu niech świadczy fakt, że chmura z wybuchu wulkanu w pobliżu Tonga zasłoniłaby całą Polskę.

Na zbliżeniach zdjęć satelitarnych bardzo dokładnie widać, że wybuchowi wulkanu towarzyszyła fala uderzeniowa, która jak się okazuje, dotarła także do Brzeska!

Lokalnie zwrócił na to uwagę Tomasz Machowski — pasjonat meteorologii, członek Stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz. Na wykresie z niewielkiej stacji meteo zlokalizowanej w Brzesku udało się uchwycić niewielki skok ciśnienia, jaki spowodował wybuch wulkanu odległego od Brzeska o 16 500 kilometrów.

Około godziny 20:00 ciśnienie wg stacji meteo w Brzesku wynosiło nieco ponad 1001 hPa, a o godzinie 20:14 wzrosło do niemal 1002 hPa. Następnie ponownie w ciągu godziny spadło 1001 hPa. Podobne skoki ciśnienia notowane były również w innych krajach Europy.

– Erupcja odległego wulkanu Hunga Tonga była tak mocna że odczuliśmy ją nawet w Polsce. Na wszystkich stacjach meteorologicznych widać nagły wzrost a potem raptowny spadek ciśnienia. Wychodzi na to że wybuch był tak mocny że fala uderzeniowa okrążyła glob.

Coś takiego zaobserwowałem 1 raz od momentu kiedy zacząłem się interesować meteorologią. Pierwszy obrazek to Brzesko 2 Kraków – napisał na swoim profilu facebookowym Tomasz Machowski.

W momencie publikacji swojego postu Tomasz Machowski wskazał pierwszy skok i spadek ciśnienia do którego doszło około godziny 20:00. Na wykresie ze stacji meteo z Brzeska który prezentujmy poniżej widać także falę wtórną która dotarła około godziny 01:30.

Wskazania stacji meteo Brzesko – 15-16 stycznia 2022 r.

O wiele dokładnej przejście fali uderzeniowej widać na dużo bardziej precyzyjnym wykresie z Internetowej Stacji Meteo Tarnowiec (Powiat Tarnowski).

IB / dobrapogoda.24.pl / IMGW / Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button