ADV
KulturaWiadomości
Trending

Fałszywy alarm na terenie muzeum w Dołędze / 11 lutego 2022 r.

W piątek 11 lutego 2022 r. około godziny 10.40 służby ratownicze zostały skierowane na teren dworu w Dołędze. W jednym z obiektów muzealnych (stara drewniana chata kryta strzechą) nastąpiło uruchomienie czujki systemu monitoringu przeciwpożarowego. Po dotarciu zastępu z jednostki OSP Szczurowa i przeprowadzeniu rozpoznania nie wykryto zagrożenia, a zdarzenie zakwalifikowano jako fałszywy alarm.

–  Alarm był spowodowany uruchomieniem czujki systemu monitoringu przeciwpożarowego w zabytkowym budynku gospodarczym na terenie Muzeum Okręgowego w Dołędze – informują druhowie z OSP Szczurowa.=

Na miejsce zadysponowano strażaków z OSP KSRG Szczurowa oraz JRG Brzesko. Zawrócono ich jednak w trakcie dojazdu.

Dwór w Dołędze

Dwór w Dołędze jest jednym z Oddziałów Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Mieści się w drewnianym szlacheckim dworze z I poł. XIX stulecia. Dwór związany z takimi wydarzeniami jak: rzeź galicyjska z 1846, powstanie styczniowe z 1863 i II wojną światową. Obecny wystrój pochodzi z drugiej połowy dziewiętnastego wieku i ukazuje wnętrze szlacheckiego dworu. Można zobaczyć: salon, jadalnię, sypialnię-salon, pokój Michała Siedleckiego i sypialnię kobiecą. Na zewnątrz dworu zachował się mały park oraz kapliczka.

W parku również jest prezentowana chata przeniesioną kiedyś ze Skrzyszowa oraz odrestaurowany spichlerz.


foto: OSP Szczurowa
IB / OSP Szczurowa

MAPA – Dwór w Dołędze

blank

Podobne artykuły

Back to top button