ADV
1
FelietonyPowiat TarnowskiWiadomości

Gmina Wojnicz prężnie się rozwija. Wszystko dla dobra mieszkańców

Rok 2023 dla Gminy Wojnicz jest rokiem wielu inwestycji. Samorząd wojnicki po raz kolejny pozyskał rekordowe środki zewnętrzne na ich realizację. Imponujące są zwłaszcza środki rządowe, które pozwoliły realizować takie inwestycje jak modernizacja stadionu miejskiego, rewitalizacja wojnickiego rynku, czy renowacja Pałacu Dąmbskich w Wojniczu.

Gmina Wojnicz prężnie się rozwija. Dzięki rządowym środkom i uzyskanemu wsparciu samorząd realizuje zadania służące lokalnej społeczności. W dużej części realizowane są te inwestycje, które od dłuższego czasu były wskazywane jako wymagające interwencji.

– Zadania są poważne, niektóre wieloletnie. Samorząd wojnicki realizuje niezwykłe wyzwania, ale wierzę, że „gra jest warta świeczki”, bo mieszkańcy czekają na efekty. Każda inwestycja to wieloetapowy i odpowiedzialny proces, a tych inwestycji jest bardzo dużo. Nie stoimy w miejscu. Za odważnymi inwestycjami w parze idzie rozwój gminy i zadowolenie mieszkańców – a na tym nam bardzo zależy. – mówi burmistrz Wojnicza, Tadeusz Bąk. – Inwestycje są ważne, bo mieszkańcy na nie czekają. Teraz gdy Gmina Wojnicz dynamicznie się rozwija, widzę, że w pewnych sytuacjach trzeba działać bardzo szybko i nie ma miejsca na rozterki – uda się, czy się nie uda. Po prostu to robimy. Nigdy w historii gminy Wojnicz nie było tak ogromnych środków przeznaczonych na inwestycje. – dodaje.

PRZEBUDOWA WOJNICKIEGO RYNKU

Trwają zaawansowane prace związane z przebudową rynku w Wojniczu. Obecnie zakończyła się większość prac związanych z chodnikami wokół płyty rynku. Trwają zaawansowane prace z układaniem kostki granitowej na płycie. Ponadto przygotowano fundamenty pod nową fontannę. Przebudowa rynku kosztować będzie w sumie 6,8 mln zł, z czego 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

RENOWACJA PAŁACU DĄMBSKICH

Trwający od jesieni remont pałacu Dąmbskich w Wojniczu jest już na zaawansowanym etapie. Wykonane zostały prace związane z wymianą dachu oraz podbiciem i izolacją fundamentów. Końcem października zakończył się pierwszy etap prac remontowych pałacu. Ich koszt to ponad 5 mln zł.

– Oczywiście, aby przywrócić Pałac Dąmbskich wraz z przylegającym terenem do czasów dawnej świetności, potrzebna jest ogromna suma pieniędzy. W grę wchodzi nawet 30 mln zł. Tak dużych funduszy nie mamy w budżecie, dlatego cały czas szukamy wsparcia w programach dofinansowań realizowanych przez rząd. – tłumaczy burmistrz Wojnicza, Tadeusz Bąk.

MODERNIZACJA STADIONU MIEJSKIEGO

Stadion miejski zmienił swoje oblicze. Zakończyła się termomodernizacja budynku klubowego na obiekcie. Obecnie główne prace skoncentrowane są na remoncie płyty boiska. W ramach inwestycji, która kosztowała w sumie 5 mln zł, powstała już nowa trybuna, która będzie mogła pomieścić około pół tysiąca osób. Wokół stadionu pojawiła się także bieżnia, skocznia do skoków w dal, toaleta oraz boisko do siatkówki. Samorząd Wojnicza na remont stadionu pozyskał 1,4 mln złotych z Ministerstwa Sportu.

REMONT DRÓG GMINNYCH

W ostatnim czasie zakończył się remont na dwóch odcinkach dróg gminnych w Łukanowicach. Łącznie wykonano ponad 1,6 km nawierzchni asfaltowej. Obydwa zadania dofinansowane są ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w łącznej wysokości blisko 1,4 mln zł.

– Stan techniczny dróg gminnych uległ znacznemu polepszeniu, co z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa jej użytkowników. – mówi burmistrz Wojnicza, Tadeusz Bąk. – Są to kolejne z licznych inwestycji realizowanych przez samorząd wojnicki dla poprawy infrastruktury drogowej w naszej gminie. Przypomnę, że w tym roku pozyskaliśmy rekordowe dofinansowanie w wysokości 22 mln zł na ich realizację. – dodaje.

ug

„>

Podobne artykuły

Back to top button