ADV
WiadomościWideo
Trending

Gnojnik. Mieszkańcy protestowali przeciwko planom budowy Sądeczanki w wariancie C i F / zdjęcia

W piątek 27 sierpnia 2021 r. w Gnojniku odbył się protest mieszkańców przeciwko planom budowy Sądeczanki w wariancie C i F. Na kilka godzin ruch na drodze krajowej nr 75 został mocno utrudniony. Organizatorem pikiety było m.in. Stowarzyszenie „Nie tędy droga Zielona Tymowa” oraz mieszkańcy Lewniowej.

W pobliżu miejsca protestu zgromadziło się około 50 osób. Protestujący mieszkańcy z terenów zagrożonych wyborem niekorzystnego ich zdaniem wariantu „Sądeczanki” manifestowali między godziną 15, a 17. Protest polegał na blokowaniu przejazdu, poprzez ciągłe wejście na pasy i wolne przemieszczanie się po nich przez około 5 minut. Dodatkowo można było również usłyszeć hasła: „Nie tędy droga” czy też „Stop dla C i F”. Na transparentach niesionych przez część protestujących można było przeczytać m.in. „Nie dla wariantu C i F”, „Tak dla samorządowego”, „Nie chcę zostać bezdomnym”. Pomimo, że czas poszczególnych blokad był stosunkowo krótki – to i tak na drodze tworzyły się spore zatory. Nad bezpieczeństwem dodatkowo czuwali policjanci z brzeskiej drogówki.

– Dlaczego protestujemy? Nie chcemy zostać być wyrzuceni z naszych domów, nie chcemy aby droga przechodziła przez gęsto zabudowany teren. Chcemy żeby droga szła wariantem A, a więc polami, lasami, łąkami. Tam nikomu by to nie przeszkadzało.

Nikt nie rozmawia z nami na temat ewentualnych odszkodowań. Wiemy jakie opóźnienia są przy tego typu inwestycjach.

To dziwne, że mimo iż mieszkańcy i samorządy są pogodzone, to Generalna Dyrekcja prze do wyboru wariantu C, który jest niekorzystny.

Jesteśmy zdesperowani. Nie wykluczamy nawet protestów w Warszawie. Chcemy by inni dostrzegli naszą krzywdę  – mówi Sylwia Kornaś, przedstawicielka protestujących mieszkańców.

„Sądeczanka” – jak potocznie określa się projektowaną drogę pomiędzy Brzeskiem a Nowym Sączem będzie miała w zależności od wybranego wariantu około 50 km długości (po nowym oraz istniejącym śladzie DK75). Według założeń będzie dwujezdniową drogą ruchu przyśpieszonego (klasa GP, prędkość projektowa 80 km/h). W rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 ( z perspektywą do 2025 r.) zarezerwowano na budowę drogi niemal 3,2 mld zł.

– Przy wyborze wariantu C i F jest do wysiedlenia całe mnóstwo ludzi, a dodatkowo do wyburzenia jest nowopowstała hala produkcyjna firmy Pagen.

Najlepszym wariantem dla mieszkańców gminy jest wariant samorządowy – mówi Krzysztof Jewuła mieszkaniec i sołtys Gnojnika.

W kwietniu 2019 r. samorządowcy z Brzeska, Gnojnika, Iwkowej, Czchowa, Lipnicy Murowanej, Łososiny Dolnej, Chełmca oraz Nowego Sącza, a więc miast i gmin na terenie których powstanie nowa trasa drogi krajowej 75, czyli tzw. Sądeczanki zaproponowali docelowy wariantu przebiegu tej ważnej dla regionu drogi. Tzw. wariant samorządowy stanowi najmniej konfliktowe połączenie komunikacyjne wszystkich gmin.

Pisaliśmy o tym w materiale: Jest porozumienie samorządowców w sprawie Sądeczanki! / 4 kwietnia 2019 r. <==

Dokumentacja projektowa

Mapy sytuacyjne dla wariantów proponowanych przez Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad <==


foto i video: Maciej Mazur
IB

VIDEO

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

Back to top button