ADV
Wiadomości

Gnojnik / Zjedz rogala i odnów zabytkowy kościół

W Gnojniku trwają prace renowacyjne gotyckiej świątyni. Parafianie przy pomocy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wspomagają to dzieło także z korzyścią dla siebie.

Kolejny już raz młodzi z KSM rozprowadzali 11 listopada przy kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gnojniku rogale św. Marcina, który jest patronem parafii i starego, gotyckiego kościółka, obecnie w stanie permanentnej renowacji.

– W tym roku rogali jest mniej, bo pandemia, ale zazwyczaj jest ich naprawdę dużo – mówią Michał, Monika i Krzysiek.

Należą do kolejnego już pokolenia młodych działających w KSM, który w Gnojniku ma wieloletnią tradycję pomagania.

Adresatami ich pomocy są ludzie, ale też stary kościół, który przez wieki służył całej parafii. Obecnie są prowadzone prace wewnątrz kościoła. Na jednej ze ścian konserwatorzy odkryli pozostałości gotyckich fresków. Główny ołtarz jest całkowicie odnowiony i czeka na to, żeby go ustawić w świątyni. Jeden z ołtarzy bocznych jest aktualnie w konserwacji, a drugi dopiero na nią czeka.

– Ponadto zostały zrobione prace na zewnątrz kościoła związane z jego odwodnieniem. Pojawił się kamienny pas procesyjny wokół świątyni. Pieniądze pochodziły z dotacji, ale i z ofiar parafian. W dzieło włącza się m.in. młodzież przez rozprowadzanie rogali św. Marcina – mówi ks. proboszcz Marian Zapiór.

Galeria zdjęć <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ

Podobne artykuły

Back to top button