ADV
1
Wiadomości

Gosprzydowa / Kiermasz charytatywny dla Wojtusia / 10 kwietnia 2022 r.

Kolejny maluszek z Powiatu Brzeskiego potrzebuje wsparcia! W Niedzielę Palmową 10 kwietnia 2022 r. przed kościołem w Gosprzydowej odbędzie się kiermasz charytatywny dla Wojtusia Kasperczyka. Organizatorzy przygotowali sporo pysznych domowych ciast, ciasteczka, babeczki oraz świąteczne stroiki i ozdoby. Kiermasz potrwa od godz. 7.00 do 13.00.

Wojtuś Kasperczyk ma 20 miesięcy i choruje na nieuleczalną chorobę-Zespół Angelmana. Codzienna rehabilitacja to dla niego szansa na to, że w przyszłości będzie mógł chodzić. Czeka również na operację rozszczepu podśluzówkowego podniebienia, po której konieczna jest terapia logopedyczna. Choroba -Wojtusia charakteryzuje się ciężkimi zaburzeniami mowy, dlatego uczęszcza na zajęci-a alternatywnego sposobu komunikacji.

– Ponieważ mama Wojtusia pochodzi z Gosprzydowej, chłopczyk jest szczególnie bliski naszym sercom.

Serdecznie zapraszamy i prosimy o wsparcie. Zebrane środki pieniężne zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację – zachęca jedna z organizatorek wydarzenia Renata Merecik-Herrle.

Wojtuś Kasperczyk

Wojtuś Kasperczyk ma 20 miesięcy a jego wiodącą chorobą jest Zespół Angelmana. Jest to nieuleczalna choroba genetyczna, która objawia się głównie poważnym opóźnieniem w rozwoju, skoliozą, padaczką, niepełnosprawnością intelektualną, ciężkimi zaburzeniami mowy oraz problemem z poruszaniem się i równowagą, a także problemami żołądkowo-jelitowym i zaburzeniem snu. Dlatego wymaga ciągłej opieki wielu specjalistów, którzy monitorują jego stan, szczególnie neurologa i okulisty, a także codziennych zajęć, które pozwolą mu na lepszy rozwój.

Wojtuś na chwile obecną nie chodzi, najczęściej porusza się na łokciach i kolanach. Uwielbia patrzeć na bawiące się dzieci i wierci się w wózku, bo chciałby do nich dołączyć, jednak jego ciało nie pozwala. Potrzebuje codziennej, żmudnej rehabilitacji, aby móc postawić pierwsze kroki i w przyszłości pobiec za dziećmi. Wojtuś nie mówi, nie gaworzy, nie wskazuje palcem, nie macha. Nie informuje rodziców o swoich potrzebach. Aby mógł się komunikować z otoczeniem potrzebuje nauki alternatywnego sposobu komunikacji.

Wkrótce czeka go również operacja rozszczepu podśluzówkowego podniebienia, po której konieczna jest terapia logopedyczna, terapia karmienia.

Niewyjaśniona pozostaje jeszcze demielinizacja w istocie białej, a także co wiąże się z uszkodzeniem genu GABRE, który również został wykryty u Wojtusia. Droga diagnostyki dla Wojtusia się jeszcze nie skoczyła…

IB

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button