ADV
Wiadomości
Trending

Gwałtownie rośnie liczba łóżek covidowych w brzeskim szpitalu / 15 marca 2021 r.

Decyzją Wojewody Małopolskiego, od 5 marca 2021 r. w SPZOZ w Brzesku ponownie uruchomiono funkcjonowanie oddziału dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-COV-2. Teraz, w związku z rosnącą liczbą zakażeń liczba łóżek jest systematycznie powiększana. Szpital Powiatowy w Brzesku otrzymał decyzję Wojewody Małopolskiego w tym temacie oraz harmonogram jego wdrożenia. Niestety zwiększenie liczby łóżek dla chorych na koronawirusa odbywa się kosztem innych oddziałów.

Aktualnie w dyspozycji brzeskiego szpitala znajdują się 24 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 oraz 4 łóżka intensywnej terapii dla dorosłych z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Dodatkowo 6 łóżek przeznaczone jest dla pacjentów pod obserwacją z podejrzeniem zakażeniem SARS-CoV-2. To łącznie 34 łóżka przeznaczonych dla osób z koronawirusem lub jego podejrzeniem.

Jednak ich liczba ma gwałtownie przyrastać i tak:

  • od 17 marca do 21 marca ma być to 35 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2,

  • od 22 marca do 24 marca ma być to 65 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2,

  • od 25 marca do odwołania ma być to 75 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2.

Dodatkowo od 17 marca aż do odwołania szpital ma zapewnić nie mniej 10 łóżek intensywnej terapii dla dorosłych z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Na piątkowych posiedzeniach Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig oraz prorektor CM UJ prof. Tomasz Grodzicki podjęli decyzję o tym, że baza łóżek covidowych w małopolskich szpitalach zostanie stopniowo przywrócona do maksymalnego poziomu. Został on osiągnięty ok. 20 listopada 2020 r. Wówczas łóżek covidowych było we wszystkich małopolskich szpitalach ok. 4100 (w tym ok. 350 respiratorowych), co stanowiło ok. 35% wszystkich łóżek w małopolskich szpitalach.

– Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby COVID-19 nas zaskoczył. Przyrost nowych zakażeń jest na tyle poważny, że idziemy drogą strategicznych decyzji. Te decyzje to zwiększenie liczby łóżek covidowych w regionie. Liczba miejsc dla pacjentów z koronawirusem wzrośnie z 2 do 4 tysięcy. Szpital tymczasowy w hali EXPO zostanie uruchomiony w najbliższy piątek – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

O tym jak duże zaangażowanie dla brzeskiego szpitala i jego personelu jest zaangażowanie tak znacznych zasobów na walkę z koronawirusem niech świadczy fakt, że 85 łóżek covidowych – to trzydzieści dwa procent łóżek jakie normalnie są do dyspozycji w szpitalu! Wg danych z 2019 r. Szpital Powiatowy w Brzesku dysponuje 263 łóżkami na 10 oddziałach.

IB / MUW / SPZOZ Brzesko

Podobne artykuły

Back to top button