ADV
Wiadomości

Handlujący chryzantemami i zniczami zwolnieni z opłaty targowej w Brzesku

W związku z zamknięciem cmentarzy sprzedawcy chryzantem doniczkowych i zniczy mogą liczyć na wsparcie także w Brzesku.

Aby zminimalizować straty w działalności handlowej kwiatami żywymi oraz zniczami od 31 października (tj. sobota) do 8 listopada (tj. niedziela) oplata handlowa na Placu Targowym w Brzesku nie jest pobierana. Zaniechanie poboru opłat dotyczy tylko w/w działalności.

– Zachęcam do zakupów i wsparcia handlowców – zachęca burmistrz Tomasz Latocha.

Przypomnijmy – w piątek rząd zdecydował, że od 31 października do 2 listopada zamknięte zostaną cmentarze. Od kilku tygodni niektórzy lekarze i epidemiolodzy apelowali, by w dniu 1 listopada zamknąć w kraju wszystkie cmentarze. To miałoby zapobiec gromadzeniu się ludzi, a w efekcie dalszemu rozwojowi choroby.

Z powodu tej decyzji w trudnej sytuacji znaleźli się ogrodnicy oraz osoby handlujące kwiatami i zniczami. Zamknięte cmentarze to dla nich poważny problem. W wielu przypadkach zostali z dużą ilością niesprzedanych kwiatów. W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będą skupować chryzantemy i inne rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Na podstawie projektowanych przepisów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia. Aby skorzystać z takiego wsparcia przedsiębiorca musi wypełnić zgłoszenie, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument taki należy złożyć do 6 listopada do kierownika Biura Powiatowego właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem.

IB

 

blank

Podobne artykuły

Back to top button