ADV
Wiadomości
Trending

Informacje nt przebiegu terapii Oliwki Dzień / 15 czerwca 2021 r.

Na profilu facebookowym „Pomagam Oliwii Dzień – staję się silniejszy” pojawiła się informacja od bliskich dziewczynki, na temat przebiegu leczenia Oliwki Dzień w Pradze.

Od 15 czerwca Oliwką ma podawaną chemioterapię w szpitalu uniwersyteckim Motol w Pradze. Pobyt w szpitalu potrwa co najmniej do soboty. Jeżeli parametry i badania będą w miarę dobre, to Oliwka wraz z rodzicami wróci na mieszkanie.

W poniedziałek 14 czerwca Oliwka miała kolejną kontrolną tomografię. Badania pokazują, że wszystko jest tak jak powinno – obecnie nie daje ona obrazu odnośnie guza, czy reaguje on na protonoterapię czy też nie, sprawdza jedynie czy nie robi się w okolicy głowy, twarzy i szyi jakiś obrzęk spowodowany naświetlaniem.

Raz w tygodniu dziewczynka ma również badanie ORL (laryngologiczne). W prawym uchu jest narazie reakcja alergiczna oraz miejsce naświetleń jest całe przesuszone i czerwone, ale jest to normalne na tym etapie leczenia i ustąpi w ciągu 2-3 tygodni po zakończeniu protonoterapii. Oliwka minimum raz w tygodniu ma badanie kontrolne krwi, morfologię i inne biochemiczne badania, na ten moment ma laukopenię (zbyt mała ilość krwinek białych), jednak to też jest normalne przy równoczesnej protonoterapii i chemioterapii. Musi uważać i izolować się, żeby nie złapać nawet pozornie wyglądającego na zwykły kataru, ponieważ w jej stanie, przy takim braku odporności mogło by się to zakończyć nawet zapaleniem płuc, wszystko by się wtedy mogło opóźnić całe leczenie. Ale na ten moment wszystko idzie zgodznie z planem.

– Często pytacie kiedy będzie wiadomo jak działają protony na guza. Tego dowiemy się dopiero po kontrolnym rezonansie głowy, który ma być około 6-8 tygodnii po zakończeniu protonoterapii.

Teraz rezonans byłby bezsensowny, ponieważ pod wpływem naświetleń zachodzą reakcje w miejscu guza i nie oddało by to obrazu jak się zmniejszył. Ostatnią frakcję protonów mamy 28 czerwca.

Jak tylko wrócimy do Polski, jedziemy do Prokocimia na kolejny (już 7 cykl chemii). Po 7 cyklu będą 3 tygodnie wytchnienia na regenerację w domu, a później według protokołu leczenia czekają jeszcze 2 cykle – informują bliscy Oliwki o szczegółach protonoterapi.

Po ostatnim cyklu chemioterapii Oliwkę czeka bardzo dużo badań kontrolnych.. Żeby ocenić, czy chemia nie wyniszczyła narządów oraz czy nie ma jakichś powikłań po tak mocnej i toksycznej chemii.

Wiadomo też na ten moment, że Oliwka musi być pod kontrolą poradni laryngologicznej i bardzo często badać słuch. Wiadome jest również, że bardzo będzie musiała uważać na jakieś pozornie małe upadki oraz urazy głowy (np. jak by uderzyła w nią przypadkowo nawet zwykła balonowa piłka), ponieważ po protonoterapii kość skroniowa będzie cieńsza i dużo słabsza, więc mogło by się to zakończyć dla niej poważnym urazem. Również co do dalszego leczenia i rehabilitacji nerwu twarzowego to będzie wiadomo dopiero jak guz usunie się z nerwu ( resztki komórek rakowych niestety oplatają ten nerw).

– Narazie trzymajcie kciuki, żeby chemia, która ma być podawana od środy za bardzo nie „sponiewierała” Oliwkii i by w sobotę wyszła z tego szpitala.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie i myślenie o Nas, bo gdyby nie Wy, to Nas by w tym miejscu teraz nie było… Dziękujemy! – mówią bliscy dziewczynki.

Ośmioletnia Oliwka Dzień z Brzeska jest uczennica 1 klasy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzesku (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2). Przed kilkoma miesiącami dziewczynka stanęła do wyczerpującej i nierównej walki z nowotworem złośliwym tkanki łącznej, tkanek miękkich głowy, twarzy i szyi.

POMOC DLA OLIWKI

Pomóc Oliwce można na wiele sposobów.  W najbliższym czasie planowane są kolejne kiermasze chatytatywne.

Grupa z licytacjami

Działa grupa „Pomagam Oliwii Dzień – staję się silniejszy”, gdzie prowadzone są licytacje z przeznaczeniem na leczenie dziewczynki – kliknij TUTAJ <==


IB / Pomagam Oliwii Dzień – staję się silniejszy

Podobne artykuły

Back to top button