ADV
Wiadomości

Jadowniki i Brzesko / Pamięci Żołnierzy Wyklętych / 1 marca 2021 r.

Od 2011 r. w Gminie Brzesko organizowane są obchody upamiętniające żołnierzy podziemia niepodległościowego – Żołnierzy Wyklętych. Jednym z inicjatorów uczczenia pamięci bohaterów walki i wolność i niepodległość był sołtys Jadownik Jarosław Sorys. Przez lata oprócz części religijnej i patriotycznej udało się organizować szereg wydarzeń kulturalnych (koncerty, wykłady, akademie) i sportowych (Bieg Tropem Wilczym).  Uroczystości patriotyczne organizowane były przez przez sołtysa Jadownik, radę sołecką i stowarzyszenie „Nasze Jadowniki”. Wspierali ich w tym m. in. harcerze ze Szczepu Czarnego z Jadownik oraz uczniowie szkół z Jadownik oraz kibice. Niestety w roku 2021 obchody będą miał znacznie skromniejszą formę – głównie za przyczyną panującej sytuacji epidemiologicznej i obostrzeń z tym związanych.

Jednak ostatecznie liczy się pamięć o tych którzy nie godzili się na komunistyczne zniewolenie. By walczyć o wolną Polskę byli gotowi poświęcić swoje zdrowie, a nawet życie. Pamiętajmy o nich 1 marca!

Jadowniki

1 marca w poniedziałek o godz. 17.00 w Kościele pod wezwaniem Św. Prokopa w Jadownikach zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Po Mszy Św. pod pomnikiem poległych za Ojczyznę na skwerze pamięci im. rtm. Witolda Pileckiego zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Brzesko

Z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zwracamy się do mieszkańców Brzeska o wywieszenie polskich flag i zapalenie wieczorem w oknach mieszkań – Świateł Pamięci.

W kościele Św. Jakuba wierni i kapłani na Mszy św. o godz. 18.00 będą modlić się za Bohaterów Podziemia Niepodległościowego i Antykomunistycznego. W intencji Żołnierzy Wyklętych zostaną odprawione 3 msze święte z intencji:

1) + W intencji Żołnierzy Wyklętych poległych w obronie naszej Ojczyzny od Burmistrza, Przewodniczącej i Radnych Rady Miejskiej w Brzesku
2) + W hołdzie Żołnierzy Wyklętych za świadectwo męstwa niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązanie do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny od Poseł na Sejm RP Józefy Szczurek Żelazko
3) + Za dusze Bohaterów Podziemia Niepodległościowego i Antykomunistycznego 1944-1963 od Grupy Historycznej, Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci Pamiętamy! oraz Klubu Gazety Polskiej w Brzesku

O Żołnierzach Wyklętych

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

Żołnierze Wyklęci – walka o Polskę / artykuł <==


IB / Jarosław Sorys

Podobne artykuły

Back to top button