ADV
Materiały sponsorowaneWiadomości

Jak często trzeba wymieniać bieliznę na nową? Sprawdź, co mówią eksperci

Częsta wymiana bielizny na nową pozwala nie tylko czuć się komfortowo, lecz również uniknąć zakażeń grzybiczych czy bakteryjnych. Pojawia się jednak pytanie: z jaką częstotliwością należy zmieniać biustonosz, a z jaką majtki oraz inne elementy bieliźniane, na przykład skarpetki? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci.

Wymiana majtek i biustonosza – jak często?

Zdecydowana większość Polaków zmienia majtki raz dziennie, wieczorem wkładając brudną parę do kosza na pranie. Takie rozwiązanie, zdaniem specjalistów, jest właściwe. Majtki wystarczy zmieniać raz dziennie, bez względu na porę roku. Tymczasem biustonosz można wymieniać co 5-6 założeń, a więc teoretycznie co 5-6 dni. Niemniej jednak latem, gdy intensywnie się pocimy, zalecana jest częstsza wymiana tego elementu garderoby. Warto sięgnąć po nowy stanik nawet co 2 dni, a w skrajnych przypadkach codziennie. Tkanina nie tylko gromadzi przykry zapach, ale również stanowi dobre środowisko do rozwoju patogenów.

Kiedy warto zmieniać bieliznę z większą częstotliwością?

W niektórych przypadkach eksperci zalecają częstszą wymianę majtek – czasami warto sięgać po nowe nawet kilka razy dziennie. Zasada ta dotyczy przede wszystkim kobiet mających problem z upławami. Pamiętajmy, że najczęściej są one oznaką infekcji intymnej, dlatego konieczna może okazać się wizyta u ginekologa, który przepisze odpowiednie tabletki dopochwowe. Częsta wymiana bielizny dolnej wskazana jest też u kobiet z problemem nietrzymania moczu, jednak w tym przypadku warto sięgnąć po specjalne wkładki albo nawet majtki pochłaniające wilgoć. Pozwolą one poczuć się komfortowo, a jednocześnie uniknąć nieprzyjemnego zapachu. Tymczasem o częstszej wymianie biustonosza powinny pamiętać kobiety karmiące albo w połogu, które zrezygnowały z karmienia piersią. Mleko, które incydentalnie wydobywa się z piersi, może brudzić bieliznę. Ponadto zachowanie odpowiedniego poziomu higieny pozwala uniknąć zapalenia piersi, które przytrafia się właśnie matkom karmiącym.

Jak często zmieniać skarpetki i rajstopy?

Elementy bieliźniane to nie tylko majtki i biustonosz, lecz również skarpetki, rajstopy czy bielizna nocna. W przypadku skarpet oraz rajstop obowiązuje podobna zasada, jak w przypadku majtek. Zmieniamy je raz dziennie, zakładając świeżą parę. Jeśli jednak ulegną przemoczeniu, należy zdjąć je natychmiast po powrocie do domu. W przeciwnym razie narażamy się na infekcję. Przemoczone skarpety to problem, z którym borykamy się nie tylko jesienią i zimą – letni deszcz również może sprawić, że w butach zrobi się wilgotno. Wymiana powinna mieć miejsce także w przypadku intensywnego przepocenia stóp, co może zdarzyć się na przykład przy niewłaściwie dobranym obuwiu, które nie przepuszcza powietrza. Wilgotne środowisko to idealne miejsce do rozwoju grzybów. Pamiętajmy, że grzybica stóp jest nie tylko niebezpieczna, ale również trudna w leczeniu. Jeśli chodzi o bieliznę nocną, to – co do zasady – zmieniamy ją co 3-4 dni. Osoby, które intensywnie się pocą, powinny zmieniać ją codziennie, a czasami nawet w ciągu nocy. Regularna wymiana pidżamy wpływa na jakość snu, pozwalając poczuć się swobodnie i uniknąć przykrych zapachów. Ważne, aby bielizny nocnej nie prać w detergentach wydzielających intensywny aromat – może on powodować trudności w zasypianiu, drażniąc nozdrza.

artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button